Zatímco výrobců displejů s technologií QLED či jeho variant je celá řada, není to tedy jen Samsung, tak displeje s technologií OLED vyrábí ve velkém prakticky jen LG. A to i pro ostatní značky, které OLED technologii ve svých televizích nabízí. 

Jelikož je OLED a QLED název velmi podobný (pravděpodobně díky marketingovému triku Samsungu), tak si ho řada lidí plete a myslí si, že jde o podobné či přímo totožné technologie, lišící se jen názvem. Opak je ale pravdou, tyto technologie spolu nemají pranic společného. Podívejme se na ně blíže, jaké jsou jejich výhody a naopak nevýhody a pro jaké použití se více hodí.

Jaké technologie displejů TV se aktuální nabízejí

Aktuálně dominují trhu dvě technologie displejů, a to OLED a LCD. Kde je výše zmíněné a velmi známé QLED ptáte se? Správná otázka. QLED je vlastně LCD panel s LED podsvícením doplněný o vrstvu kvantových teček – ad níže. To samé pak v podstatě platí o Mini LED. V minulosti jsme se mohli setkat ještě s technologií plasmových obrazovek, ale ty byly z trhu postupně vytlačeny. Naopak budoucností mohou být Micro LED či QD-OLED. Všechny tyto technologie si stručně představíme níže.

QLED (ULED, NanoCell) – lepší životnost a kvalita za rozumnou cenu

Zatímco u OLED jde o název samotné technologie displeje, tak QLED je víceméně marketingovým názvem a podařeným tahem, jak konkurovat OLED televizím. Samotná technologie dispeje je LCD (v případě Samsungu VA panely). LCD technologie je to ovšem řádně vylepšená, a to o vrstvu kvantových teček. To jsou vlastně krystalické nanočástice, které dokáží pohlcovat a vyřazovat fotony. Tato vrstva dokáže výrazně vylepšit barevné podání LDC dispejů. A to až tak výrazně, že se v tomto parametru dokážou prakticky vyrovnat OLED displejům.

 

Pokud někde uvidíte QLED, pak jde vždy o televizory značky Samsung a nově i TCL. Nicméně podobné technologie mají i ostatní výrobci, jen pod jinými názvy – u LG jde o NanoCell, ULED u HiSense či Triluminos u Sony. V praxi jde ale vždy o prakticky stejnou technologii, tedy o LCD displej doplněný o vrstvu kvantových teček.

Výhodou těchto displejů je jejich dobrá životnost (v porovnání s OLED) a dá se říci, že i o něco lepší svítivost. Hodí se tak více pro použití ve dne za vysokého okolního jasu.

 

OLED – teoreticky naprostá obrazová špička

Zatím co u QLED jde, jak jsme napsali výše o marketing, tak OLED je název přímo technologie displeje. Jde o displeje, které mají teoreticky nejlepší obrazové (nikoliv provozní – ad níže) vlastnosti.

OLED dispeleje jsou tvořeny organickými diodami, z nichž každá dokáže samostatně vyzařovat světlo. To znamená, že na rozdíl od LCD (tedy i QLED) nepotřebují žádné podsvícení a je tak možné kteroukoliv diodu v displeji vypnout, když to obraz právě vyžaduje. Důsledkem toho je naprosto dokonalé podání černé barvy a tím i výborný kontrast, kterému se QLED může maximálně jen přiblížit, ale nikdy se nedokáže vyrovnat.

 

Další výhodou OLED displejů je jejich rychlá odezva. Naopak nevýhodou je právě organická část diod, která podléhá stárnutí. V čase se tak obrazová kvalita OLED displejů zhoršuje. Nicméně vývoj už je tak daleko, že tuto nepříjemnou vlastnost dokázal velmi efektivně potlačit, ne-li zcela eliminovat. Podobné argumenty platí i pro další často zmiňovaný neduh OLED displejů, a to vypalování statického obrazu (například loga televizních stanic). Poslední nevýhodou OLEDu je jeho vyšší cena. Nicméně dá se říci, že výhody spíše převažují.

Zatímco OLED televizory vyrábí a dodává dnes většina známých a velkých značek, tak OLED displeje dnes vyrábí prakticky jen LG a všichni výrobci jej odebírají právě od tohoto výrobce. V praxi je ovšem výsledný obraz značně rozdílný, a to i co do kvality. Jak je to možné? Protože výsledný obraz ovlivňují další parametry, jako je například rozlišení a také hlavně použitý obrazový procesor. Ale tyto parametry nejsou předmětem dnešního článku. Podíváme se na ně v unikátním nákupním rádci.

 

Další technologie – Mini LED, Micro LED a QD OLED

Aby to pro zákazníky a zájemce o koupi nové televize nebylo tak jednoduché, tak se v současnosti ze setkat i dalšími technologiemi či zkratkami. Nejčastěji uvidíte tyto – Mini LED, Micro LED a QD OLED.

Mini LED a Micro LED si lidé často pletou a i z názvu by se mohlo zdát, že jde o velmi podobné technologie. Opak je ale pravdou, tyto technologie se velmi zásadně liší a nemají spolu vůbec nic společného. 

U Mini LED se jedná v podstatě jen o zmenšení podsvětlovacích diod u LCD displejů. Díky tomu se zlepší kvalita podsvícení panelu a tím i jeho podání černé. Tuto technologii využívají právě u Samsungu či TCL.

Naproti tomu u Micro LED už vyzařuje světlo každý obrazový bod zvlášť, podobně jako u OLED. Rozdíl je v tom, že zde není použit žádná organický materiál. Tyto miniaturní diody jsou ovšem zatím ještě velmi drahé. Tudíž, byť tato technologie má šanci v budoucnu nahradit OLED, tak v současnosti se s ní prodává jen velmi málo a velmi drahách televizorů.

Poslední technologii, kterou si dnes představíme je QD OLED. Tady se jedná v podstatě o kombinaci OLED a QLED. Funguje to tak, že se podobně jako u QLED zkombinuje OLED s vrstvou kvantových teček. Opět se jedná o technologii, která má velký potenciál a výborné obrazové podání. Ovšem zatímco televize s Micro LED už někteří výrobci představili, tak u QD OLED se na první oficiálně představený komerční televizor stále čeká.

Jak ušetřit za nákup nové televize

Pořízení nové kvalitní televize není právě levnou záležitostí. Cest, jak snížit náklady na koupi je celá řada. Jednou z nich je i cashback. Zajímá vás, jak cashback funguje? Je to velmi jednoduché. Jednoduše se zaregistrujete na některém cashbackovém portálu, například na Refundo.cz, pak na  svůj oblíbený e-shop přejdete proklikem z tohoto portálu. 

Po uskutečnění transakce vám pak cashbackový portál vrátí část peněz z vašeho nákupu zpět na účet. U Televize už taková částka může dosahovat i několik set korun. A to se bezesporu vyplatí. Loni si na Refundo.cz dokázali někteří zákazníci vydělat až 30 000 Kč.