Nakupování v čínských obchodech se v našich končinách těší velké oblibě. Už dávno neplatí, že z Číny lze nakoupit jen levný "šunt". Naopak, například v nabídce Aliexpressu najdete prakticky jakékoliv zboží, které se kvalitou vyrovná většině nabídky tuzemských eshopů. Výhodou nakupování v Číně je fakt, že zboží je levnější a aktuálně i fakt, že za většinu nákupů nezaplatíte clo ani DPH (daň z přidané hodnoty). Většinu výrobků z Číny navíc koupíte s dopravou zdarma. To je možné díky čínské vládě, která v rámci podpory exportu dopravu do zahraničí svým podnikatelům dotuje. 

Platba cla a DPH na zboží z Číny - aktuální stav (do 30.6.2021)

V případě objednávky do 22 euro neplatíte nic. Pozor - netýká se to konkrétního zboží, ale celé objednávky. Většina zboží například z Aliexpressu vám stejně chodí po jednom kusu, jelikož Aliexpress je pouze zprostředkovatel a zboží tak objednáváte od různých výrobců. Ale může se stát, že nakoupíte více kusů zboží (s cenou jednoho kusu do 22 EUR) od jednoho výrobce a jakmile v objednávce přesáhnete 22 Euro, tak DPH budete muset zaplatit!

Pokud máte objednávku za 22 až 150 euro, pak musíte k ceně doplatit poště nebo kurýrní společnosti, která vás v celním řízení zastupuje i 21 % DPH. Clo platit nemusíte. Pozor, týká se to pouze zásilek z Číny. Tedy ne zásilek ze zemí  EU, kde má například Aliexpress své sklady také. 

V případě objednávky nad 150 euro už je kromě DPH potřeba doplatit i clo.

Tip: Na Refundo.cz můžete nakupováním v oblíbených obchodech získat i více než 10 000 korun za rok. Přečtěte si jak na to.

Clo a DPH na zboží z Číny od 1.7.2021

Výše popsaná, aktuálně platná pravidla, se měla od 1.1.2021 změnit. DPH se mělo začít platit i u malých zásilek. Kvůli celosvětové pandemii Covid-19 však Evropská komise účinnost směrnice upravující podmínky dovozu zásilek ze zemí mimo EU posunula o půl roku. Nový termín je tak 1.7.2021.

Clo a DPH na zásilky ze zemí mimo EU od 1.7.2021 dle hodnoty zboží:

  • do 22 EUR – DPH ano, clo ne
  • od 22 do 150 EUR – DPH ano, clo ne
  • nad 150 EUR – DPH ano, clo ano 

Konec osvobození od DPH však také znamená, že se na všechny zásilky z Číny se nově bude vztahovat celní deklarace. V celním řízení se můžete nechat zastupovat přepravní společností, například Českou poštou, která si  za zastoupení v celním řízení účtuje poplatek 200 Kč (Pozor - poplatek se připočítává do základu pro výpočet DPH). 

Další možností je vyřídit si vše sám. Dobrou zprávou je, že se celní správa chystá spustit aplikaci, díky které budete moci podat celní prohlášení elektronicky vlastním jménem. Výše zmíněných 200 Kč tak budete moci  ušetřit.

Jak jsme už zmínili výše, nová směrnice se nebude týkat zásilek ze zemí  EU. Ušetřit za zboží z  Aliexpressu tak budete moci nakupováním z jeho evropských skladů. Více o tom, jak filtrovat takové zboží na AliExpressu se dočtete v našem článku s názvem Jak nakoupit na Aliexpressu zboží z evropských skladů.