Do roku 2021 platilo, že zásilky z Číny v hodnotě do 22 eur jsou osvobozeny od cla i DPH. Od 1.1.2021 mělo dojít ke změně pravidel upravujících nákupy ze zemím mimo EU.  DPH se mělo začít platit i u malých zásilek. Kvůli celosvětové pandemii Covid-19 však Evropská komise účinnost směrnice upravující podmínky dovozu zásilek ze zemí mimo EU posunula o půl roku na  1.7.2021. Podrobně jsme se této problematice věnovali v článku s názvem Jak se změní clo a DPH na zboží z Číny v roce 2021.

Při koupi zboží z evropského skladu Aliexpressu ušetříte DPH i u malých zásilek

Čínské firmy, zejména pak gigant Alibaba provozující i internetový obchod Aliexpress na výše popsanou změnu reagují budováním sítě skladů v Evropě. Jeden ze skladů se nachází dokonce i u nás u Prahy. Zatím ještě je nutné počítat s tím, že nabídka z evropských skladů Aliexpressu není tak široká jako u zboží objednávaného z Číny, ale i vzhledem k nově zaváděné směrnici se bude nabídka z evropských skladů celkem rychle rozšiřovat.

Jak vyfiltrovat na Aliexpressu zboží z evropských skladů

Filtrování zboží na Aliexpressu je opravdu jednoduché a intuitivní. Pokud zadáte druh či název zboží do vyhledávacího pole, zobrazí se vám výsledek vyhledávání. Na stránce s výsledkem pak mezi vyhledávacím polem a zobrazenými výsledky vyhledávání nejdete možnosti filtrování. Filtrů je nabízena celá řada, můžete filtrovat dle ceny zboží, rychlosti dodání či ceny dopravy. Jednou z možností je i pole "Ship from" (ad obrázek níže). Zde si po rozkliknutí můžete vybrat zemi, ze které chcete zboží koupit. Po výběru země se samozřejmě změní nabídka zboží a můžete vybírat jen relevantní zboží dostupné v daném skladu. Stejný filtr se vám pak zobrazí, když si na Aliexpressu kliknete na některou z kategorií či podkategorií zboží.

Jak poznám, že je zboží i v evropském skladu

Možnost výběru skladu najdete na Aliexpressu i na stránce s konkrétním produktem. A to hned pod popiskem a cenou zboží, vedle obrázku zboží (ad obrázek níže). Zde si rovněž můžete vybrat ze které země chcete zboží doručit. Je důležité si dát pozor na to, že po výběru skladu se může změnit cena zboží, ale i cena za dopravu.