Přeprava dětí autem je dnes pro většinu rodin téměř každodenní záležitostí. Rizika, kterým jsou děti vystavována jsou však minimálně stejná, ne-li větší, než hrozí nám, dospělým. Proto je přeprava dětí poměrně detailně upravena zákonem. Ten však na druhou stranu dává hodně možností, jaký bezpečností systém určený k přepravě dětí rodič použije.

Autosedačka nebo podsedák - do kdy je musí dítě v autě používat

Přepravu dítěte v autě  řeší zákon o silničním provozu (č. 361/2000 Sb.), a to konkrétně v paragrafu šest. Ten říká doslova, že řidič motorového vozidla je povinen nepřepravovat ve vozidle (kategorie M1, N1, N2 nebo N32), které není vybaveno zádržným bezpečnostním systémem (tzn. autosedačka nebo podsedák) dítě mladší tří let a zároveň dítě menší než 150 cm na sedadle vedle řidiče. 

Přepravovat děti lze jen v případě, že:

  • je vozidlo vybaveno zádržným bezpečnostním systémem (autosedačka/podsedák). Ten musí být použit u dětí, jejichž tělesná hmotnost nepřevyšuje 36 kg a tělesná výška nepřevyšuje 150 cm
  • je dítě musí umístěno v takové dětské autosedačce/podsedáku, která odpovídá jeho hmotnosti a tělesným rozměrům
  • na sedadle, které je vybaveno airbagem, který nebyl uveden mimo činnost, nebo pokud byl uveden mimo činnost automaticky, nesmí být dítě v dětské autosedačce přepravováno čelem proti směru jízdy.  

Převedeno do "srozumitelné řeči" to znamená, že pokud vezete v automobilu dítě, musíte ho přepravovat vždy jen v autosedačce/podsedáku, která odpovídá jeho věku. Autosedačky a podsedáky totiž plní podobnou funkci jako bezpečnostní pás, a to že pevně podrží dítě v sedačce a pásy jsou vedeny přes správná místa na těle dítěte.  Pokud tedy například je bezpečnostní pás veden přes krk dítěte, je vždy nutné použít podsedák. 

Tip: Pokud chcete za nákup autosedačky či podsedáku ušetřit, nakupte ho proklikem do eshopu přes Refundo.cz. Bude vám pak připsán cashback navíc. Přečtěte si, jak cashback funguje.

Kdy není nutné podsedák či autosedačku použít

Děti převyšující zákonem stanovenou výšku a hmotnost, můžou samozřejmě jezdit v autě bez sedačky nebo podsedáku.

Dále pak dítě lze přepravovat autem  bez autosedačky i pokud to neumožňuje jeho zdravotní stav

Pokud je dítě přepravováno bezpečnostními složkami (policie, záchranná služba, horská služba či požárníci) při plnění služebních povinností, pak rovněž není nutné autosedačku použít. To samé platí i u taxislužby, kde ale dítě musí být připoutáno a nesmí sedět vepředu.

Co hrozí za jízdu bez autosedačky či podsedáku

Nepoužití autosedačky pro dítě je dopravním přestupkem, za který  jsou řidičům přičítány 4 trestné body  do bodového hodnocení . Je to tedy středně závažný přestupek, který je možné vyřešit udělením pokuty na místě do 2000,- Kč. V případě zahájení správního řízení pak hrozí pokuta 1.500 sž 2.500.

Jak vybrat autosedačku

Pokud v autě převážíte dítě tak vždy používejte jen kvalitní dětskou sedačku schváleného typu s homologací, která zajišťuje správnou polohu a uchycení dítěte.

Sedačku kupujte vždy s dítětem. Je totiž velmi důležité, aby sedačka byla správné velikosti a dítě se v ní dobře cítilo. Pokud váš automobil umožňuje uchycení systémem ISOFIX, pak preferujte vždy sedačky vybavené tímto systémem.  

Zákon pak říká, že umístit a upevnit dětskou autosedačku na sedadle a poté dítě do dětské autosedačky lze jen podle podmínek stanovených výrobcem dětské autosedačky v návodu k použití této dětské autosedačky.