Abyste mohli cestovat do zahraničí, musíte být nebo očkováni, nebo mít potvrzení o překonání onemocnění COVID-19 nebo mít negativní výsledek RT-PCR testu. Tedy měli byste alespoň do zemí EU cestovat s Covid pasem. Díky tomu je předpoklad, že na dovolenou přicestujete zdraví.

Hotely a ubytovací zařízení poskytují své služby s vyššími bezpečnostními opatřeními než v minulých letech. Hosté by měli dodržovat zásadu 3R (ruce, roušky, rozestupy), a to určitě minimálně ve vnitřních prostorách. Nicméně nálada na dovolené bývá uvolněnější a s tím je spojena vyšší míra benevolence vůči takovým zásadám. Přesto i při poctivém dodržování všech hygienických zásad, se přeci jen můžete vy nebo některý rodinný příslušník nakazit nemocí Covid-19.

Jaké jsou příznaky onemocnění COVID-19

Onemocnění Covid-19 má velmi podobné příznaky jako chřipka nebo úpal. Snažte se nepanikařit. Naordinujte si klid na lůžku a sledujte zda se projevy zhoršují nebo ne. Mezi nejčastější projevy patří:

  • bolest svalů
  • únava
  • horečka
  • dušnost
  • průjem
  • ztráta čichu / chuti, tento projev je specifický pro virus covid-19

Pokud pociťujete některý z těchto projevů, nemusí se hned jednat o Covid. Na druhou stranu však nelze takovou situaci podcenit. Pokud tedy projevy neustupují ale naopak zhoršují se, je nutné podstoupit kroky popsané níže.

Jak postupovat při podezření na covid-19

Pokud máte podezření na onemocnění COVID-19 informujte vlastníka nebo provozovatele ubytovacího zařízení, případně delegáta vašeho zájezdu.

Ten následně kontaktuje lékaře v smluvní ambulanci, případně zajistí provedení testu na COVID-19. V případě, že by výsledek vyšel pozitivní, musíte nastoupit do karantény a vyšetřující lékař vás nahlásí na příslušné místní úřady.

Provozovatel ubytovacího zařízení zajistí pro hosta izolovaný pokoj. Ve větších hotelových komplexech počítají s vyhrazeným patrem, či částí hotelu pro tyto případy. Menší hotely či soukromé ubytovací zařízení nemusí disponovat takovým prostorem přímo. Proto na karanténu musí nakažený host nastoupit do vybraného hotelu v dané oblasti.

Během karantény nesmíte z pokoje vycházet až do doby, dokud budete infekční. Jídlo a léky vám tedy budou přinášeny přímo tam.

Kvůli karanténě se vám pobyt prodlouží. Ubytování a případné další poplatky spojené s přebookovaním letenek či pobytem v nemocnici si však platí turista sám. Proto zvláště v této době a pokud cestujete s dětmi neměli byste zapomenout na cestovní pojištění. Na aktuální situaci reagují i pojišťovny a nabízí speciální produkty s připojištěním na covid.

Vyhnout se karanténě a odcestovat domů i s pozitivním výsledkem se Vám podaří pouze v případě, že vycestujete vlastním autem. Do letadla ani vlaku či jiné hromadné dopravy vás s pozitivním RT-PCR testem nepustí.

Tip: Víte, že dovolenou za výhodnější cenu můžete získat nákupem přes Refundo.cz? A to na portálu Booking.com nebo Hotels.com. Část peněz za rezervaci obdržíte po pobytu zpět ve formě cashbacku. Navíc můžete využít různé sezónní slevové kódy, díky kterým bude cena vašeho nákupu ještě nižší.

Volejte Hotlinku

Většina zemí má k dispozici také bezplatnou linku, kam můžete zavolat v případě, že se špatně cítíte, případně pozorujete symptomy onemocnění COVID-19. Před odjezdem do té konkrétní destinace, byste si měli ověřit veškeré informace včetně takové linky. 

Detailnější a aktuální informace o každé zemi světa najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí. Určitě si poznamenejte i kontaktní údaje na zastupitelské úřady v zahraničí, zvláště v případě, že vycestujete mimo Evropskou unii.

Tak či tak platí, že při výběru cílové země pro vaši dovolenou byste si měli vybrat především ze zemí zařazených mezi oranžové nebo zelené země. Více o aktuálních opatřeních pro cestování do zahraničí se dočtetev načem článku s názvem Jaká jsou aktuální pravidla pro cestování do zahraničí.