Dne 8. července schválili poslanci Euróspkeho parlamentu zavedení covid pasů v papírové i digitální formě s QR kódemOd prvního července 2021 ttak začínají platit jednotné covid pasy pro všechny státy Evropské unie.

S jednotným evropským covid pasem budete moci jednoduše cestovat po všech státech Evropské unie bez nutnosti karantény, samoizolace či dalšího testování po příjezdu. Do zahraničí mimo EU jsou podmínky odlišné pro každou danou zemi.

Kdo získá covid pas

Covid pas nebo také Covid certifikát se vydává osobám, které byly očkovány první nebo druhou dávkou vakcíny nebo které byly očkovány jednodávkovou vakcínou.

Covid pas bude vydán také osobám, které již nemoc Covid-19 prodělaly, a proto se předpokládá, že mají dostatečné množství protilátek.

Třetí skupinou osob, kterým bude vydán covid pas, budou všichni ti, kteří před odjezdem do zahraničí podstoupili test (PCR, antigenní test) s negativním výsledkem.  

Kolik stojí covid pas

Covid pas bude vydávaný zdarma.

Platit se bude pouze za provedení PCR či antigenní testu, i to však pravděpodobně jen výjimečně nebo jen v určitých případech. EU vyčlenila část prostředků, které umožní provést testy cenově dostupné, případně umožní bezplatné testování v určité frekvenci (např. 2x za měsíc, 1x týdně a podobně). Tím by se mělo docílit, aby neočkované osoby nebyly diskriminovány placenými testy.

Jaké očkovací látky jsou v covid pasu uznány

Po provedení očkování se údaje o vakcíně zapíší do covid pasu. Pokud jste byli očkováni vakcínou schválenou Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), neměli byste mít žádný problém.  Toto očkování je uznáváno ve všech zemích EU.

Zda bude uznáno očkování neregistrovanou vakcínou (např. ruskou Sputnik V, čínskou Sinopharm), závisí na rozhodnutí jednotlivých členských zemí EU.

Jaké informace jsou uvedeny v covid pasu

Rozhodně se nemusíte obávat, že by váš covid pas obsahoval údaje z vaší zdravotní dokumentace nebo rodinné anamnézy. 

Ne, naopak. Bude obsahovat:

  • základní identifikační údaje, jako je jméno, datum narození,...
  • údaje o podané vakcíně; datum prvního a druhého očkování, název vakcíny.
  • údaje o onemocnění; datum, potvrzení od lékaře.
  • podrobnosti o provedeném testu PCR nebo antigenu; datum, výsledek (negativní, pozitivní)

Tip: Víte, že dovolenou za výhodnější cenu můžete získat nákupem přes Refundo.cz? A to na portálu Booking.com nebo Hotels.com. Část peněz za rezervaci obdržíte po pobytu zpět ve formě cashbacku. Navíc můžete využít různé sezónní slevové kódy, díky kterým bude cena vašeho nákupu ještě nižší.

Jakou podobu má covid pas

Evropský covid pas bude mít papírovou i elektronickou podobu. Přístup k němu bude pomocí aplikace v mobilu. Údaje bude možné zkontrolovat velmi snadno, a to pořízením QR kódu.

Platnost covid pasu bude zatím omezena na 12 měsíců. Platit začne od 1. července 2021.

Cestování bez covid pasu

Do zahraničí budete moci vycestovat i bez covid pasu, ale podmínky budou složitější a pravděpodobně se nevyhnete několikadenní karanténě. Jedním z hlavních účelů covid pasu je právě usnadnit poskytování služeb v oblasti cestovního ruchu.

Země Visegrádské čtyřky (Polsko, Česká republika, Slovensko, Maďarsko) spolu jednají o vzájemném uznávání očkovacích průkazů, což by mělo brzy významně usnadnit cestování mezi těmito čtyřmi zeměmi.

Další články o cestovaní a dovolené