V květnu máme dva dny pracovního klidu, a to 1. a 8. května. Svátek práce, který slavíme 1. května je zařazen mezi ostatní svátky. Den vítězství slavený 8. května je pak státním svátkem. Jaký je rozdíl mezi státním svátkem a ostatním svátkem najdete v článku o státních svátcích v roce 2021.

Svátek práce, který od roku 1890 připadá na 1. května,  je mezinárodně uznávaný svátek všech pracujících.  Svátek se slaví na paměť vypuknutí stávky amerických dělníků v Chicagu dne 1. května 1886, která vyústila v bombový útok zvaný Haymarketský masakr. V českých zemích se Svátek práce poprvé rovněž slavil už v roce 1890, a to na Střeleckém ostrově v Praze.

Den vítězství se v Evropě slaví na počest konce druhé světové války. V ČR připadá na 8. května, ale některé země uznávají  9. květen (Rusko a další postsovětské země).

Květnové státní svátky v roce 2021 vychází na sobotu

Letos máme bohužel smůlu a žádný prodloužený víkend se konat nebude, oba květnové svátky v roce 2021 totiž vychází na sobotu. Lepší to nebude ani v roce 2022, protože příští rok budou oba svátky v neděli. Prodloužený víkend nás tak čeká až v roce 2023, kdy budeme mít volné dva pondělky po sobě.

Pozor: Víte, že po sobotě 8.5., kdy slavíme Den vítězství , je v neděli 9.5. Den matek? Vše důležité o dni matek a tipy na dárky si můžete přečíst v článku o dni matek 2021.

Budou otevřené nebo zavřené obchody?

Přestože, jak jsme psali výše vychází letos oba květnové svátky na sobotu, je pro nás informace o svátcích důležitá. Jednu sobotu totiž budou obchody otevřené, zatímco tu druhou naopak zavřené.

Normálně otevřené obchody budou v sobotu 1.5.2021. Prodavačky a prodavači v obchodech tak Svátek práce oslaví jak se patří, prací.
 
Naopak na Den vítězství, slavený 8.5.2021, musí mít obchody zavřeno. Toto omezení se však některých prodejen netýká, které to jsou čtěte níže.

Které obchody mohou mít otevřeno

Od 1. 10. 2016 je v ČR ze zákona omezena otevírací doba některých druhů obchodů ve vybraných svátcích. V tyto dny, a Den vítězství slavený 8.5. patří mezi ně, platí úplný zákaz prodeje pro všechny prodejny s prodejní plochou nad 200 m² s výjimkou benzinových pump, lékáren, obchodů na letištích, nádražích a v nemocnicích. Od listopadu 2019 se pak omezení prodeje týká pouze maloobchodních prodejen.

Tip: I když je v obchodech zavřeno, nakupovat lze stále online. A to jak potraviny, tak i elektoniku, oblečení či rezervovat ubytování. To vše můžete získat přes Refundo.cz za výhodnější ceny. Nakupováním přes Refundo.cz můžete získat i více než 10 000 korun za rok. Přečtěte si, jak na to.