Jako mnoho dalších svátků má i den matek svůj původ ve starověkém Řecku, kde se slavil svátek plodnosti a matek uctíváním bohyně jménem Rheia. Ta byla matkou nejvyššího boha Dia, ale také Poseidona, Háda či bohyně Héry. Ve středověké Anglii se zase svátek matek slavil pod názvem Neděle matek v termínu před Velikonocemi.

Dnešní mezinárodní den matek se od roku 1907 slaví na počest Ann Reeves Jarvisové. Tato žena bojovala za práva žen a matek během americké občanské války. Iniciátorkou a zakladatelkou dne matek pak byla její dcera Anna Marie Jarvisová. V roce 1914 americký prezident Woodrow Wilson vyhlásil první oficiální celonárodní oslavu dne matek. Ta se od té doby v USA koná vždy druhou květnovou neděli. U nás propagovala svátek matek především Alice Masaryková a slaví se oficiálně od roku 1923.

Kdy je den matek - datum 2021

Den matek se dnes slaví po celém světě. Co je ale zajímavé je fakt, že den oslavy je značně rozdílný napříč celým světem. U nás, na Slovensku a ve většině zemí Evropy jsme převzali americký termín, tedy druhou květnovou neděli. Letos tak den matek v ČR připadá na 9.5.2021. Například v Anglii či v Irsku se dle tradice zmíněné výše slaví čtvrtou postní neděli, tudíž je stejně jako Velikonoce pohyblivý. V Maďarsku, Španělsku, Portugalsku či Lotyšsku se zase slaví už první květnovou neděli. Ve Francii pak zase poslední neděli v květnu a v arabských zemích 21. března. 

Dni matek vždy svým způsobem konkuroval MDŽ (mezinárodní den žen). U nás je tento svátek spojen s minulým režimem, kdy byl značně protěžován a mnoho lidí jej tak stále vnímá negativně. MDŽ má pevně stanovený termín a se slaví vždy 8. března. Na východě, zejména pak v Rusku či v balkánských zemích sloučili Den matek a MDŽ do jednoho svátku a slaví ho vždy právě 8. března.

Tipy na dárky ke dni matek

Když se řekne den matek či jinak svátek matek, většině z nás se okamžitě vybaví kytka. Je určitě pravda, že tento dárek je ke dni matek nejčastější a určitě velmi vhodný. Nicméně určitě není na škodu rozbít stereotyp a být letos originální. Jaké jsou další možnosti dárku ke dni matek? Podívejte se na zajímavé tipy pro rok 2021.

Tip: Víte, že nakupováním přes Refundo.cz můžete získat i více než 10 000 korun za rok. Přečtěte si, jak na to.

Kytka – ta potěší každou ženu 

Květinářství jsou i v období pandemie Covidu-19 jedněmi z mála obchodů, které zůstávají otevřené pořád. Tudíž ke dni matek 2021 je pěkná kytka o to vhodnějším a snáze dostupným dárkem. Kytko lze však objednat i on-line. Pokud tak učiníte přes Refundo.cz, dostanete ke kytce zpět na účet i zajímavý cashback.

Čokoládové pochoutky a bonboniéry

Čokoláda a pochoutky z ní je kromě květin nejčastějším dárkem ke dni matek. On-line cukráren je celá řada, vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější.  

Parfémy a kosmetika 

Internetových obchodů nabízejících parfémy a kosmetiku je velké spousta. Notino.cz známe asi téměř všichni. Přes Refundo.cz ale můžete nakoupit i z řady jiných obchodů a potěšit tak svou maminku originálním dárkem.