Přestože většina alkoholických nápojů nepatří mezi potraviny podléhající snad zkáze či znehodnocení, je potřeba si uvědomit, že správné skladování zajistí nejen lepší chuť a kvalitu, ale dokáže zásadním způsobem i prodloužit trvanlivost alkoholu. Není nic horšího než pořídit za velké peníze láhev drahého alkoholu a tu pak nechat dlouho jen tak "ležet ve spíži" než nadejde ta správná příležitost pro konzumaci.

Jak správně skladovat víno

Dobré uskladnění je velmi důležité právě a zejména u kvalitních vín. Ne nadarmo se říká "zraje jako víno". A aby víno skutečně zrálo musí být správně skladováno. Ideálně při teplotě 5 až 15 stupňů celsia. Ideálním místem pro skladování vína je "překvapivě" sklep a pokud ten není k dispozici pak určitě nějaká ta domácí vinotéka. Ceny domácích vinoték se pohybují od 5000 do 20 000 korun.

Láhev klasického vína by měla určitě ležet, aby zátka nepropouštěla žádný vzduch. Pokud víno skladujete v sudech, pak by tyto měly být uloženy na podstavcích.

Jak správně skladovat pivo

Pro skladování piva je velmi důležitá správná teplota. Ideální pro skladování lahvového piva je  teplota 5 až 15 stupňů celsia. U sudového piva je pak ideální teplotní rozmezí o něco nižší, a to 5 až 10 stupňů. 

V souvislosti se skladováním piva se sluší připomenout výsledky výzkumu odborníků z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Ti zkoumali, který obal je pro udržení kvality piva nejlepší. Porovnávali půllitrovou lahev z hnědého skla, 1,5litrovou hnědou PET láhev, půllitrovou hliníkovou plechovku a padesátilitrový keg sud. Jako nejlepší pro skladování z pohledu kvality uskladněného piva byly vyhodnoceny hliníková plechovka a keg sud. Nejhorší naopak byla PET láhev.

Jak správně skladovat rum či Whiskey

Silnější alkoholické nápoje, jako je například rum, whiskey  či různé druhy vodek je nejlepší na rozdíl od vína skladovat nastojato. Ideální teplotní rozmezí je pak 5 až 18 stupňů celsia. Skladovat by se měly na čistém, chladném a především suchém místě - toto pravidlo ostatně platí pro všechny druhy alkoholu.

Jak skladovat domácí pálenku

Tento velmi oblíbený destilát je více alkoholický. Nevadí mu tak při skladování ani vyšší teplota než u výše zmíněných druhů alkoholu. Co ale vadí je kolísání teplot, stabilní teplota je určitě žádoucí, rozhodně tedy neskladujte domácí pálenku na příklad na půdě nebo na jakémkoliv slunci vystaveném místě. Na skladování je jednoznačně nejvhodnější sklo. Určitě domácí slivovici neskladujte v PET lahvích, ale ani v dřevěných sudech.

Jak ušetřit za nákup alkoholu

Možností, jak koupit kvalitní alkohol je celá řada. Pokud chcete za nákup vína, piva, rumu, whisky či jiných destilátů, ať už v klasickém či dárkovém balení ušetřit, kupte ho v některém z mnoha e-shopů  s alkoholem. Připravili jsme pro vás článek s přehledem některých z nich.

Významnou možností, jak za nákup alkoholu ušetřit je cashback. Tento moderní způsob nakupování na internetu je stále více oblíbený. Můžete takto nakupovat nejen alkohol, ale i prakticky jakékoliv služby či zboží na vašich oblíbených obchodech a získávat přitom peníze zpět

Jak to celé funguje? Je to velmi jednoduché. stačí se jen zaregistrovat na cashbackovém portálu, například na Refundo.cz. A pak na svůj oblíbený e-shop přejít proklikem z cashbackového portálu. Ten vám pak připíše za váš nákup peníze zpět na účet.