Užít si letní dovolenou v teple u moře je snem a cílem většiny Čechů. Pořízení takové dovolené ale není vůbec levnou záležitostí. Záleží samozřejmě na výběru lokality, kvality ubytování a šíři nabízených služeb, nicméně letní dovolená u moře pro rodinu s dětmi je vždy záležitostí, která vyjde na vyšší desetitisíce korun, někdy i statisíce. Každý tip, jak za pořízení dovolené ušetřit se tak zcela jistě bude hodit. 

Využívejte nabídek first minute či last minute

Jako first minute je označována dovolená, kterou koupíte s velkým časovým předstihem před samotným odjezdem na dovolenou, například půl roku i více předem. Slevy bývají často i v desítkách procent ze základní ceny dovolené. Lze se nicméně setkat i s jinými něž procentuálními slevami. Častá bývá i nabídka na na jedno či více dětí zdarma a podobně.

Díky nejistotě spojené s koronavirem se letos více než kdy jindy vyplatí spoléhat spíše na last minute nabídky. Ty jsou přesným opakem first minute. Dovolenou v tomto případě kupujete až na poslední chvíli před jejím termínem. Slevy last minute bývají v řadě případů skutečně vysoké a tedy i velmi zajímavé. Mohou dosáhnout i na vysoké desítky procent. Důvodem, proč je cestovní kanceláře nabízí jsou nevyprodané kapacity v daném termínu a lokalitě či v letadle. Cestovky se tak vyhýbají storno poplatkům za nevyužití kapacit, které mají nasmlouvané. 

Je ale potřeba počítat s tím, že odlet či odjezd na takovou dovolenou může být velmi rychlý, a to v řádu dní. Nejsou výjimkou ani případy, kdy je potřeba se sbalit a odjet do druhého dne.

Srovnávejte nabídky dovolené na internetu

Na internetu existuje celá řada portálů a cestovní agentur, které nabízí dovolené od mnoha cestovních kanceláří. Velmi často se stává, že stejnou lokalitu, hotel a termín nabízí více cestovních kanceláří za různé ceny. Díky srovnávačům dovolené tak budete mít víceméně jistotu, že vyberete nejlevnější variantu. Nejznámějšími srovnávači je například  Invia.cz či Dovolená.cz. Srovnání nabídky dovolené u moře pro rok 2021 najdete i na Refundo.cz

Pokud z nějakého důvodu nechcete využít nabídky výše zmíněných portálů. Nechte si alespoň nabídku dovolené vypracovat od více cestovních kanceláří a smlouvejte. Často jste schopní si takto vykomunikovat slevu či služby zdarma navíc.

Využijte služeb zahraničních cestovních kanceláří

Pokud nemáte problém s odletem na dovolenou ze zahraničního letiště, nejčastěji se takto létá z Vídně, Berlína či Mnichova, můžete zkusit variantu koupě dovolené u zahraniční cestovní kanceláře.

Mnoho Čechů už tuto variantu vyzkoušelo a většina z nich na ni nedá dopustit. Nejenže je nabídka zahraničních cestovek širší, ale často překvapivě i levnější. Důvodem je větší konkurence na tamním trhu. Zejména to platí v případě Německa. A právě německé a také rakouské cestovní kanceláře patří mezi Čechy k těm nejoblíbenějším a nejvíce využívaným.

Dalším velmi často zmiňovaným benefitem jsou lepší nabízené služby. Ubytování s výhledem na moře je u Němců prakticky samozřejmostí a obvyklé jsou i další nadstandardní služby v ceně navíc.

Prakticky jediným rizikem této varianty nákupu dovolené je kurzové riziko, plynoucí z nutnosti platit takovou dovolenou nikoliv v korunách ale v eurech. Vyplatí se tak sledovat kurz eura a počkat si na výhodný kurz.

Zkuste letní dovolenou u moře "na vlastní pěst"

Pokud dobře umíte cizí jazyk, zejména angličtinu či němčinu, vyplatí se zkusit dovolenou tzv. "na vlastní pěst".  To znamená, že dopravu, ubytování a další služby si vyřídíte sami. Výhodou takové dovolené je naprostá svoboda ve výběru lokality, ubytování i termínu a především výrazně nižší cena takové dovolené.

K vyhledání ubytování i letenek lze využít například největší světový portál nabízející ubytování a dopravu - Booking.com. Jak rezervovat dovolenou přes Booking.com jsme psali v článku s názvem Ubytování přes Booking.com - snadno, rychle a výhodně. Nabídky letenek i ubytování je dobré začít sledovat už velmi brzy, i půl roku a více před odjezdem  a pořídit je za nejvýhodnější ceny. Například letenky nabízejí na začátku letecké společnosti za vysoké ceny, s tím že pokud se jim nedaří vyprodat kapacitu letu, tak cena klesá a to často i velmi výrazně. Naopak, jakmile cena klesne a je velmi výhodná, kapacita se začne rychle vyprodávat a cena jde zase nahoru. Rovněž se vyplatí hledat nabídku odletů z různých letišť a volit méně obvyklé dny odletu (a příletu zpět) než je například sobota či neděle. To samé platí i pro nabídky ubytování.

Jeďte na dovolenou mimo hlavní sezónu

V hlavní letní sezóně, za kterou bývají považovány většinou letní prázdniny, tedy červenec a srpen plus maximálně týden či dva před a po jejich skončením, bývají ceny dovolených zdaleka nejdražší. Důvod je jasný, je jím vysoká poptávka, která tlačí ceny nahoru.

Pokud vám tedy nevadí o něco málo studenější moře (pokud jedete před hlavní sezónou) či o malinko větší pravděpodobnost horšího počasí (po hlavní sezóně) čekají vás nejen nižší ceny (a to často i výrazně), ale i prakticky liduprázdné pláže a letoviska. Rozhodně to stojí za vyzkoušení.

Pro nákup letní dovolené u moře využijte cashback

Poslední, ale rozhodně ne méně významnou možností, jak za dovolenou ušetřit je cashback. Tento moderní způsob nakupování na internetu je stále více oblíbený. Můžete takto nakupovat dovolenou, ale i prakticky jakékoliv služby či zboží na vašich oblíbených obchodech a získávat přitom peníze zpět. Ty u dovolené pro celou rodinu mohou jít až do částek dosahujících několika tisíců korun

Jak to celé funguje? Je to velmi jednoduché. stačí se jen zaregistrovat na cashbackovém portálu, například na Refundo.cz. A pak na svůj oblíbený e-shop přejít proklikem z cashbackového portálu. Ten vám pak připíše za váš nákup peníze zpět na účet. Níže najdete video, které celý proces výstižně a vtipně představuje. 

V příštím článku se podíváme na top destinace pro letní dovolenou u moře pro rok 2021.