Pokud často trpíte bolestmi zad nebo máte problémy s usínáním či délkou spánku, bývá často na vině nekvalitní nebo nevhodně zvolená matrace. Kvalitní a relevantní matrace je důležitá zejména u dětí, které si mohou spánkem na špatné matraci přivodit nemalé zdravotní problémy. Výběru vhodné matrace se tak určitě vyplatí věnovat zvýšenou pozornost, každá minuta a koruna investice navíc se vám v budoucnosti více než vrátí na kvalitě životního stylu a dobrém zdravotním stavu.

Pravidla pro výběr matrace

Při výběru matrace je dobré dodržovat určitá pravidla. Vhodná matrace by měla mít šířku alespoň 90 cm a délku těla přesahovat alespoň o 20 cm.  Výška matrace se odvíjí od zvoleného druhu matrace, ale měla by být určitě minimálně 15 cm.
 
Materiál, z něhož je matrace (ad níže - typy matrací) vyrobena, volte dle typu roštu a prostředí v ložnici (vlhkost apod.). Tvrdost matrace závisí na věku, výšce a především hmotnosti toho, kdo na ní bude spát. Zejména u hmotnosti ale raději dávejte určitou rezervu směrem nahoru.

Tip: Dormeo má nyní Letní slevy. V rámci této akce můžete získat slevu až 50 % nejenom na přistýlky, ale i na matrace, polštáře, přikrývky a další sortiment z produkce Dormeo. Neváhejte a kupujte co nejdříve, skladové zásoby rychle mizí. 

Typy matrací - z jakých materiálů se matrace vyrábí

Materiálů, z nichž se dnes matrace vyrábí je celá řada. Každý z nich má spoje přednosti a naopak nevýhody. Každý z nich se hodí k jinému typu roštu. Často se dají koupit i matrace, které v sobě jednotlivé typy materiálů kombinují.

Základní tři typy matrací jsou:

  • Latexové matrace - jsou velice příjemné a  pohodlné, vyznačují se totiž vysokou elasticitou. Mají dlouho životnost, střed matrace se často vyztuží pomocí kokosových vláken. Na druhou stranu nejsou vhodné do vlhkého prostředí ani pro jedince co se hodně potí. Ideální jsou v kombinaci s lamelovými rošty.
  • Pěnové matrace -vyrábí se z velkého množství různých druhů pěn, které mohou mít zcela odlišné vlastnosti. Tyto materiály se mezi sebou navíc často kombinují pro dosažení optimálních vlastností. Jejich obrovskou výhodou je tak především univerzálnost použití. Vyrábí se v různých tvrdostech a dají se použít na různé druhy roštů.
  • Pružinové matrace - dříve patřily mezi nejpoužívanější, dnes už jsou často nahrazovány lamelovými a pěnovými matracemi, přesto však stále mají co nabídnout, technologie výroby totiž pokročila a dokázala efektivně eliminovat jejich dřívější nevýhody spočívající  především v problémech s uvolněnými či proleženými pružinami. Pokud máte například pevný rošt, je tato matrace pro vás určitě ideální volbou. Stejně tak jsou ideální volbou pokud potřebujete tvrdou nebo velmi tvrdou matraci.

Tvrdosti matrací - záleží především na hmotnosti spáče

Velmi důležitým parametrem při výběru vhodné matrace je její tvrdost. Zde je důležité zohlednit především hmotnost jedince, který na matraci bude spát. Ti, kdo mají hmotnost nižší by logicky měli volit matraci měkkou, naopak čím vyšší je hmotnost, tím vyšší by měla být i tvrdost matrace. Důležitá je i preferovaná poloha při spánku. Matrace se vyrábí ve čtyřech tvrdostech, přičemž někteří výrobci udávají i pátý stupeň.

Tabulka tvrdosti matrací

Tvrdost Označení Hmotnost osoby Poloha při spánku
Velmi měkká H1 Do 60 kg Na boku
Měkká H2 50 až 80 kg Střídání poloh (většinou na boku)
Středně tvrdá H3 70 až 110 kg Střídání poloh (většinou na břiše)
Tvrdá H4 90 až 130 kg Střídání poloh (většinou na zádech)
Velmi trvdá H5 více nž 130 kg Na zádech

Zónové matrace

Na trhu existuje řada matrací, které mají po své délce rozdílné tvrdosti, podle zatěžovaných míst. Ideální matrace tam má vyšší tvrdost na nejvíce zatěžovaných místech, jako je oblast chodidel, kyčlí, zad a šíje. Určitě platí, že čím více zón matrace má, tím je dražší a kvalitnější. Na druhou stranu určitě nelze doporučit tyto matrace pro děti, protože u nich se zatěžovaná místa v průběhu vývinu mění.

Nezapomeňte ani na potah matrace

Ke kvalitní matraci patří logicky i kvalitní potah, který jednak matrací chrání, ale plní i jiné funkce. Měl by zajišťovat čistotu, hygienu a prodyšnost matrace. Z těchto důvodů je lépe zvolit potah snímatelný, který lze pravidelně prát a udržovat v čistotě. říká se, že během noci dokáže lidské tělo vypotil až litr tekutiny, která logicky dojde i do kontaktu s potahem matrace.

Při výběru potahu platí pravidlo, že čím větší je jeho gramáž, tím vyšší je i jeho kvalita a životnost. Potahů na matrace je celá řada typů, z těch nejčastějších lze jmenovat bavlněné potahy, MicroActive potahy, Aloe Vera potahy či Lyocell potahy.

Kdy matraci vyměnit a jak na její údržbu 

Životnost moderních matrací se dnes pohybuje až kolem patnácti let. Odborníci však doporučují měnit matraci už po sedmi letech. záleží samozřejmě na jejím použití či stupni opotřebení. že je potřeba matraci vyměnit poznáte dle jejího změkčení, proležení a deformace, a to zejména na nejvíce zatěžovaných místech.

Zvýšit životnost matrace lze dodržováním určitých pravidel. Mezi ty patří zejména pravidelné větrání a otáčení matrace. Ta by se měla otáčet cca po měsíci, a to vždy před spaním, nikdy ne ráno. Rovněž je důležité zvolit správný potah matrace a ten udržovat v čistotě.

Kde koupit kvalitní matraci

Obchodů, které kvalitní matrace nabízí je na internetu celá řada. Mezi ty nejznámější patří například Dormeo.cz nebo ProSpánek.cz . Kvalitní matrace ale můžete koupit i ve velkých obchodech s nábytkem, jako je například SCONTO nábytek či ASKO nábytek.

Pokud chcete za nákup matrací ušetřit, nakupte je na svém oblíbeném obchodu proklikem přes Refundo.cz. Dostanete tak formou cashbacku část utracených peněz zpět na účet. Díky cashbacku můžete takto za rok získat až 30.000 Kč. Přečtěte si, jak cashback funguje