Ministerstvo zdravotnictví kvůli na nepříznivému vývoji pandemie Covidu-19 nařídilo od čtvrtka 25. února osobám starším než 15 let povinnost nosit respirátor bez výdechového ventilu s filtrační účinností alespoň 95 % nebo dvě přes sebe přeložené zdravotnické obličejové masky. Tato povinnost platí ve vnitřních prostorách prodejen, provozovnách služeb, mezinárodních letištích, v MHD včetně nástupišť a čekáren a rovněž i v motorových vozidlech, jestliže v nich necestují osoby z jedné domácnosti.

Od 1. března pak bude respirátor bez výdechového ventilu s filtrační účinností alespoň 95 % nebo jedna zdravotnická obličejová maska povinností i v ostatních vnitřních prostorech staveb a na všech ostatních veřejně přístupných místech, kde dochází k přítomnosti alespoň 2 osob vzdálených od sebe méně než 2 metry, nejedná-li se o členy domácnosti.

U respirátorů a roušek přitom nezáleží na tom, zda jsou či nejsou vyrobeny z  nano materiálu. Důležitým kriteriem je, jakou normu splňují. U Respirátorů je klíčové označení FFP2 či KN95 - to je zárukou požadované filtrační účinnosti. Respirátory pak nesmí být vybaveny výdechovým ventilem.

Typy respirátorů - FFP1, FFP2, FFP3, KN95, jaký je v tom rozdíl?

Zatímco rouška brání úniku mikroorganismů směrem ven, takže používáním roušky chráníte své okolí, respirátor s výdechovým ventilem chrání před nákazou jeho nositele. Výdechem z ventilku totiž dochází k šíření kapének do okolí. Chcete-li tedy chránit pomocí respirátoru sebe i okolí noste jen respirátory bez výdechového ventilu.

Respirátory se člení do filtračních tříd podle toho, jak vysokou ochranu poskytují, přesně jak vysokou mají filtrační účinnost.

Respirátory třídy  FFP1 

Jedná se o základní respirátory s nejnižším stupněm ochrany s účinností minimálně 80 %. Nehodí se k ochraně před viry. Používají se ve stavebním a potravinářském průmyslu. 

Respirátory třídy FFP2 či KN95

Tyto respirátory mají filtrační účinnost minimálně 94 % a už se dají efektivně použít pro snížení rizika nakažení koronavirem. Jejich nošením splníte podmínku ministerstva zdravotnictví. Cena za jeden kus kvalitního FFP2 respirátoru české výroby se pohybuje kolem 30 Kč za kus.

Tip: Kvalitní  respirátory třídy FFP2 českého výrobce GOOD MASK mají více než 95 % účinnost

Zatímco třída FFP2 je označení dle evropských norem, tak KN95 je označení platné dle čínských norem. Co do filtrační účinnosti jsou oba respirátory prakticky totožné. Respirátor KN95 má filtrační účinnost minimálně 95 %. Cena čínského respirátoru KN95 se ale pohybuje kolem 9 Kč za kus.

Respirátory KN95 nejsou schváleny pro prodej v ČR, nicméně EU loni v březnu dala členským zemím možnost udělit dočasnou výjimku na jejich dovoz. Česká obchodní inspekce už ale výjimky na dovoz respirátorů KN95 od 15. června 2020 nevydává a firmy tak mohou jen doprodávat skladové zásoby z té doby. Naše vláda přesto jejich užívání povoluje a dokonce doporučuje. Například v sousedním Rakousku už ale povoleny nejsou, nesplňují totiž evropskou normu FFP, když kromě zadržení prachových částic nejsou respirátory KN95 testovány i na záchyt parafínového oleje. Proti koronaviru přenášenému kapénkami tak KN95 respirátory nechrání stejně kvalitně jako respirátory třídy FFP2, byť učinnost mají na první pohled stejnou.

FFP 2 respirátory české výroby nabízí například:

Respirátory třídy  FFP3

Tyto respirátory poskytují nejvyšší míru ochrany. Jejich účinnost je minimálně 99 %. Za nákup takového respirátoru si musíte připlatit. Cena za kus kvalitního FFP3 respirátoru se pohybuje od 80 Kč výše.

Respirátory chrání jen po určitou dobu, většinou maximálně 24 hodin. Většina respirátorů je jednorázových a při opakovaném použití respirátoru se jeho účinnost výrazně snižuje. Pokud chcete respirátor používat opakovaně, musíte si pořídit respirátor, který to umožňuje.