Pozor změna pro rok 2021: Letos kvůli pandemii nemoci Covid-19 musí mít nejen na Velikonoční pondělí, ale i na Velký pátek všechny obchody zavřeno. Fungovat mohou pouze lékárny, čerpací stanice a prodejny na letištích nebo nádražích.

Svátek zvaný Velikonoce je oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista a je nejvýznamnějším křesťanským svátkem v kalendáři, dokonce ještě důležitějším než Vánoce. Ovšem i pro nevěřící jsou Velikonoce spojeny s řadou tradic, které na první pohled nemají s křesťanstvím nic společného.

Byť jsou dnes Velikonoce vnímány primárně jako křesťanský svátek, tak jejich historie je, jak to u podobných svátků bývá, spojena i pohanskými tradicemi. V tomto případě splynuly Velikonoce s pohanskými (zejména Slované a Germáni) svátky příchodu jara. Díky tomu u nás do Velikonoc přešla řada pohanských zvyků a tradic.

Datum Velikonoc je pohyblivé - jak se určuje

Velikonoce jsou jedním ze svátků, které mají pohyblivé datum. To se odvozuje od židovského svátku pesach a je závislé na datu prvního úplňku po jarní rovnodennosti. Důležitá je přitom neděle, protože právě v neděli došlo k Ježíšovu zmrtvýchvstání. Velikonoce tak připadají na neděli bezprostředně následující po prvním jarním úplňku. Pokud úplněk nastane právě v neděli, pak se slaví až neděle následující. 

Díky tomu je rozmezí termínu Velikonoc, konkrétně Velikonočního pondělí, přibližně jeden měsíc. Nejdříve tak můžeme Velikonoční pondělí zažít 22. března, nejpozději pak až 25. dubna. Velikonoční pondělí 2021 vychází na 5. dubna a velikonoční prázdninytak  budou od čtvrtka 1. dubna do pondělí 5. dubna.

Termíny Velikonoc od 2021 do 2031 - od Velkého pátku po Velikonoční pondělí

 • 2021 - od 2. dubna do 5. dubna
 • 2022 - od 15. dubna do 18. dubna
 • 2023 - od 7. dubna do 10. dubna
 • 2024 - od 29. března do 1. dubna
 • 2025 - od 18. dubna do 21. dubna
 • 2026 - od 3. dubna do 6. dubna
 • 2027 - od 26. března do 29. března
 • 2028 - od 14. dubna do 17. dubna
 • 2029 - od 30. března do 2. dubna
 • 2030 - od 19. dubna do 22. dubna
 • 2031 - od 11. dubna do 14. dubna

Velikonoční tradice

Tradic spojených s Velikonocemi je opravdu hodně, některé mají původ v křesťanství, jiné zase v pohanských zvycích.

Nejčastější  velikonoční tradice jsou:

 • Pletení pomlázky - pomlázka by měla být pletená z vrbových proutků. Vyšlehání takovou pomlázkou pak přináší ženě mládí a zdraví.
 • Koledování  - koledovat se chodí v pondělí a chodí jen chlapci a muži. 
 • Vajíčka - jsou tradiční odměnou za vyšlehání a měly by být zdobená či barvená.
 • Řehtání a klapání - má křesťanskou tradici, klepat se chodí na Zelený čtvrtek večer a pak i na Velký pátek .
 • Beránek a zajíček - pečení beránka má už pohanský původ, ale důležité je i v křesťanství, beránek byl totiž  členem Božího stáda. Zajíček je zase znamením čistoty. 
 • Mazanec - těsto na mazanec by se mělo zadělávat na Bílou sobotu a mazanec symbolizuje slunce.
 • Vysévání obilí - symbolizuje začátek jara a prací na poli.

Velikonoční prázdniny 2021 - děti mají volno už ve čtvrtek

Na rozdíl od dospělých, kteří mají volno až v pátek, mají děti volno vždy už od čtvrtka, resp. od Zeleného čtvrtka až do Velikonočního pondělí. To znamená, že děti jdou do školy naposledy ve středu 30. března a pak znovu až v úterý 6. dubna následující týden. 

Jak jsou na Velikonoce otevřené obchody

Pozor změna pro rok 2021: Letos kvůli pandemii nemoci Covid-19 musí mít i na Velký pátek všechny obchody zavřeno. Fungovat mohou pouze lékárny, čerpací stanice a prodejny na letištích nebo nádražích.

Velký pátek a Velikonoční pondělí jsou v ČR označeny jako tzv. ostatní svátky, tudíž v oba dva tyto dny se tak nechodí do práce. Jinak je to ale s obchody. Zatímco na Velký pátek jsou všechny obchody otevřeny, tak na Velikonoční pondělí musí mít ze zákona všechny obchody větší než 200 metrů čtverečních zavřeno.

Jak trávit Velikonoce a kde nakoupit velikonoční nadílku

Velikonoce jsou dnes i komerčně důležitým svátkem. Jak jsme zmínili výše, váže se mnoho zvyků a tradic. Řada z nich už se dnes řeší nakupováním v obchodech či na internetu, ať už je to nákup pomlázky, koledy či ingrediencí k pečení mazance či beránka. Prodávají se také velikonoční pohledy, ozdoby nebo cukroví.

Tip: I když je v obchodech zavřeno, nakupovat lze stále online. A to jak potraviny, tak i elektoniku, oblečení či rezervovat ubytování. To vše můžete získat přes Refundo.cz za výhodnější ceny. Nakupováním přes Refundo.cz můžete získat i více než 10 000 korun za rok. Přečtěte si, jak na to.

Mnoho lidí dnes využívá velikonoční prázdnin a rovněž volna v práci k výletům a dovoleným. A to v závislosti na termínu Velikonoc a tudíž i venkovnímu počasí zimním či jarním. Letošní rok vše komplikuje pandemie Covidu-19. Nicméně pokud nakonec půjde někam vyrazit můžete k rezervaci vhodného ubytování použít například stránky Booking.com