Vyřídit půjčku v bance může být triviální záležitostí. Pokud máte v bance, kam jdete o úvěr žádat, vedený běžný účet na který vám chodí pravidelný příjem a navíc jste po většinu času v kladném zůstatku, pak nejenom, že vám vaše banka pravděpodobně předschválila limity na půjčku, ale dokonce vás možná už i sama aktivně s nabídkou nějaké té půjčky kontaktovala.

Horší to je ovšem v případě, že už půjček několik máte a potřebujete si vzít další. Pak už vaše či jiná banka nebo nebankovní úvěrová společnost zdaleka tak vstřícná není. Naopak, musíte se připravit na řádné prověřování, které v konečném důsledku může vést i finálnímu zamítnutí žádosti o půjčku. Jak si vlastně banky žadatele o půjčku prověřují, jaké k tomu používají nástroje a jak můžete maximalizovat svoji šanci na schválení půjčky se dočtete na následujících řádcích.

Bonita klienta - co to je a jak ji banky i nebankovní společnosti zjišťují

Patrně nejdůležitějším kritériem, které banky či půjčkové společnosti při schvalování půjčky berou v potaz je takzvaná bonita klienta. Co tento termín vlastně znamená. Je to celkem jednoduché. Bonita představuje schopnost žadatele u půjčku dostát svým finančním závazků vůči věřitelům, tedy jednoduše vyjadřuje jeho schopnost půjčku, o kterou žádá, splácet. 

Z čeho se bonita počítá:

 • výše příjmu žadatele
 • měsíční splátka úvěru o který žádá
 • částka životního minima stanovená zákonem
 • další pravidelné měsíční výdaje (pojištění, leasing, další úvěry)

Pokud se od výše příjmů odečtou všechny zbývající položky, pak musí žadateli zbýt ještě určitá finanční rezerva na nenadálé výdaje. Výše této rezervy je už, na rozdíl od ostatních položek, zcela na posouzení banky či nebankovní společnosti, kterou klient o půjčku žádá. 

Úvěrové registry - dejte si pozor na svou úvěrovou a platební historii

Jestliže splníte všechny výše zmíněné požadavky týkající  se bonity, může se zdát, že už máte vyhráno a půjčka vám bude schválena. Bohužel tomu tak ale není. Zejména banky se na vaši platební a úvěrovou historii podívají do úvěrových registrů.

Jaké úvěrové registry se nejčastěji používají při žádosti o půjčku:

 • Centrální registr úvěrů - je informační systém provozovaný ČNB, který soustřeďuje informace o úvěrových závazcích fyzických osob podnikatelů a právnických osob. Naopak nejsou zde  evidovány spotřebitelské úvěry fyzických osob, hypoteční úvěry fyzických osob či  ručitelské závazky klientů
 • BRKI  (bankovní registr klientských informací) - registr provozovaný společností Czech Credit Bureau. Tento registr zahrnuje hypoteční úvěry, úvěry ze stavebního spoření, spotřebitelské úvěry, kreditní karty, kontokorentní úvěry a leasing 
 • NRKI (nebankovní registr klientských informací) -zahrnuje ty samé informace o těch samých úvěrech  jako BRKI , ale od nebankovních společností. To znamená od různých splátkových a úvěrových společností či leasingovek.
 • SOLUS - oproti výše zmíněným registrům má SOLUS jeden podstatný rozdíl. V jeho databázi se budete nacházet jedině, pokud máte za sebou nějakou negativní úvěrovou či platební událost. To znamená, že jste byli ve zpoždění se splátkou nebo jste nespláceli vůbec. Rovněž pokud například dlužíte operátorovi či dodavateli některé z energií.

Pro žadatele o půjčku jsou důležité zejména BRKI, NRKI a SOLUS. Všechny tyto registry vám za poplatek umožní výpis dat, které o vás vede. Aby banky či nebankovní společnosti mohly na vaše záznamy v těchto registrech nahlížet, potřebují k tomu mít váš souhlas. Ten jim musíte vždy podepsat při samotné žádosti o půjčku. Souhlas jim samozřejmě dát nemusíte, ale je potřeba si uvědomit, že odmítnutí znamená v drtivě většině případů zamítnutí žádosti o půjčku.

Několik rad, jak maximalizovat šanci na schválení půjčky

Jestliže jste pozorně četli informace výše, pak je vám asi jasné, co vše ovlivňuje úspěšnost vaší žádosti o půjčku a jak byste se měli chovat a postupovat, aby vaše žádost o půjčku byla schválena. Přesto si pojďme shrnou pár rad, které je před žádostí o půjčku vhodné dodržet:

 • snižte svoje měsíční výdaje - pokud už máte více půjček zkuste konsolidaci úvěrů, ta dokáže celkovou měsíční splátku efektivně snížit
 • dejte pozor na kreditní kartu - banky kreditky svým klientům rády nabízí. Má je tak už většina z nás. Kreditky jsou určitě velmi užitečným a při správném používání i efektivním společníkem, ale při žádosti o půjčku vám mohou uškodit. Banky totiž výši uvěrové limitu na kreditce berou, jako byste celou částku dlužili, ať už kreditku využíváte nebo vám jen leží v šuplíku. 
 • dbejte na svou úvěrovou a platební historii - snažte se vždy včas a řádně splácet a platit své závazky k bankám, operátorům či energetickým společnostem
 • prověřte si své záznamy v úvěrových registrech - jak jsme zmínili výše, tak všechny úvěrové registry vám za poplatek umožní na vaše záznamy nahlédnout a pokud v nich zjistíte nepravdivé informace o vás a registru svou pravdu dostatečně prokážete, tak lze záznam i vymazat.

Chcete úvěr či půjčku a k tomu získat i cashback? Sjednejte ji přes Refundo.cz

Pokud přemýšlíte o tom, že si půjčku vezmete, pak vás může vyjít výhodněji, pokud si ji sjednáte proklikem přes Refundo.cz. Získáte totiž zpět cashback. Přečtěte si, jak cashback na Refundo.cz funguje.  

Peníze zpět od Refundo.cz můžete získat nejen za půjčky, ale i za vaše nákupy prakticky jakéhokoliv zboží na internetu. V nabídce portálu najdete více než 1000 oblíbených e-shopů. A to jak českých, tak i těch zahraničních.