Pokud jedinci či domácnosti vyvstane potřeba finančních prostředků na nějakou investici či je postihne finanční nouze, je půjčka vždy jedním z možných řešení. Ne každá půjčka či úvěr je ale vhodná pro každý účel. Různých typů půjček a úvěrů je na finančním trhu celá řada. stejně jako společností, které je poskytují. Můžete tak narazit na půjčky, za které zaplatíte jen pár procent ročně, ale také na půjčky, které vás budou stát stovky, dokonce i tisíce procent ročně. Podívejme se na nabídku půjček na českém finančním trhu podrobněji. Rozhodně si také přečtěte náš článek o RPSN.

Jaké druhy půjček existují?

Jít si na finanční trh pro peníze je velmi jednoduché. Uspěje prakticky každý žadatel. Někdy ovšem za velmi vysokou cenu - ad níže. Pojďme se na jednotlivé druhy úvěrů, které finanční trh nabízí podívat blíže.

Hypotéky a úvěry ze stavebního spoření

Jedná se o nejlevnější úvěry na finančním trhu. Aktuální úrokové sazby hypoték se pohybují kolem 2 % p.a. (roční úroková sazba). Takto nízká úroková sazba je "vykoupena" kvalitním zajištěním takového úvěru. Za hypotéky (klasické i americké) i za úvěry ze stavebního spoření (pokud si půjčujete vyšší částku) je totiž nutné ručit nemovitostí. Tyto úvěry jsou rovněž účelové. To znamená, že bance musíte prokázat účel, na který jste úvěr použili. To neplatí jen u americké hypotéky, která je určena na pořízení čehokoliv (klidně i dovolené), ale i za americkou hypotéku musíte ručit nemovitostí.

Účelové úvěry a půjčky

Půjčky, které banky i nebankovní společnosti poskytují na financování nějakého konkrétního účelu. Tan pak musíte věřiteli prokázat. Jsou levnější než neúčelové půjčky. Způsob jejich zajištění (žádný, jeden či více ručitelů či dokonce rovněž i nemovitost) záleží na výši půjčky a vaší bonitě - ad článek o bonitě.

Neúčelové půjčky

Spolu s kontokorentními úvěry a kreditními kartami se jedná o nejčastěji poskytované půjčky. Soustředí se na ně zejména nebankovní společnosti. Banky nabízí většinou kompletní portfolio námi popisovaných úvěrů a půjček. Hlavní rozdíl oproti účelovým půjčkám spočívá v tom, že věřitel nebude zkoumat na co jím zapůjčené peníze použijete. Úrokové sazby neúčelových půjček jsou vyšší než u půjček účelových. Navíc jsou zde velmi velké rozdíly v nabízených úrokových sazbách resp. RPSN. Dražší úvěry (s vyšší RPSN) jsou ale zase výrazně dostupnější, zejména pro žadatele, kteří mají nižší bonitu.

Konsolidace půjček

Konsolidace je zjednodušeně řečeny typ půjčky, kterou můžete všechny vaše půjčky (pokud jich máte více) sloučit jen do jedné. Pokud máte dobrou bonitu, pak je takový typ půjčky většinou velmi výhodný, protože sloučením půjček výrazně ušetříte na vašich měsíčních splátkách a ulevíte tak vašemu měsíčnímu rozpočtu. Konsolidace půjček patří mezi moderní a v současnosti zejména bankami často nabízené finanční produkty.

Kontokorentní úvěr

Kontokorentní úvěr, či zkráceně kontokorent zná a používá většina lidi, kteří mají běžný učet v některé z našich bank. Pokud vám na váš účet chodí pravidelný příjem, je otázkou času, kdy vás vaše banka osloví s nabídkou zřízení kontokorentu. Jedná se o možnost přečerpání prostředků na vašem účtu do záporného zůstatku. Výše úvěrového limitu je, jako u předchozích úvěrů, závislá na vaší bonitě. Úrokové sazby kontokorentů bývají vyšší než u účelových nebo neúčelových bankovních úvěrů. Na druhou stranu prostředky máte okamžitě k dispozici k libovolnému použití. A nutno říci, že kontokorenty Češi v praxi hojně používají.

Kreditní karty

Jedná se o klasickou plastovou kartu. Ta ale na rozdíl od karty debetní, která představuje klíč k prostředkům na vašem účtu (tedy i ke kontokorentnímu úvěru), nemá s vaším běžným účtem nic společného, ale představuje unikátní půjčku. Jinak kreditkou můžete platit úplně stejně jako s debetní kartou. Úrokové sazby kreditních karet bývají podobně nebo o něco vyšší než u kontokorentních úvěrů, ale jejich velkou výhodou je takzvané bezúročné období. To je období, kdy můžete půjčku z kreditky bez zaplacení jakýchkoliv nákladů či úroků vrátit. Většinou se jedná o dobu kolem 50 a 60 dnů od data, kdy jste peníze utratili. Kreditku rovněž můžete potřebovat pro blokaci depozitu, kdy ji vyžadují některé hotely či autopůjčovny v zahraničí. Je tak celkem vhodné si kreditní kartu s nějakým úvěrovým rámcem vyřídit.

Splátkový prodej

Posledním typem úvěru, na který se dnes zaměříme je takzvaný splátkový prodej. Ten je jakousi obdobou účelové půjčky a nabízí ho banky či splátkové společnosti při pořízení konkrétní věci. Kdo by neznal slogany "Pračka na splátky už od... měsíčně"? Vyřídíte ho většinou přímo v konkrétní prodejně, kde je k dispozici pro pořízení čehokoliv, co potřebujete. Hojně bývá využívám pro pořízení elektroniky či nábytku.

Pro půjčku do banky nebo raději nebankovní společnost?

To je častá otázka na kterou neexistuje jednoduchá odpověď. Pokud máte dostatečný příjem a nejste příliš zadluženi, lze určitě doporučit raději banku nebo některou ze zavedených splátkových či úvěrových společností. Ty totiž nabízejí výrazně nižší úrokové sazby. Ty si mohou dovolit díky tomu, že si žadatele o půjčku důkladně prověří a půjčí jen tomu u koho mají vysokou míru jistoty, že bude půjčku řádně a včas splácet

Na druhou stranu řada nebankovních společností nabízejících půjčky, vám půjčí rychle a prověřovat si vás moc nebude. To vše je ale vykoupeno vyššími náklady na půjčku (vyšší úrokovou sazbou či přesněji RPSN) a také tím, že mývají rozhodčí doložku. Ta znamená, že vaše případné nesplácení se nebude řešit u klasického ale u tzv. rozhodčího soudu. A ten rozhoduje velmi rychle a většinou ve prospěch věřitele.

Chcete úvěr či půjčku a k tomu získat i cashback? Sjednejte ji přes Refundo.cz

Pokud přemýšlíte o tom, že si půjčku vezmete, pak vás může vyjít výhodněji, pokud si ji sjednáte proklikem přes Refundo.cz. Získáte totiž zpět cashback. Přečtěte si, jak cashback na Refundo.cz funguje.  

Peníze zpět od Refundo.cz můžete získat nejen za půjčky, ale i za vaše nákupy prakticky jakéhokoliv zboží na internetu. V nabídce portálu najdete více než 1000 oblíbených e-shopů. A to jak českých, tak i těch zahraničních.