Jet na dovolenou k moři vlastním vozem má své výhody. Patří mezi ně velká flexibilita, v místě dovolené, nemusíte se tak omezovat ve volbě co si s sebou na dovolenou sbalíte a mnoho dalších pozitivních faktorů. Na druhou stranu musíte počítat s náklady na pohonné hmoty a také na dálniční známky a poplatky

Ty se v evropských zemích platí ve dvou formách. Buďto platíte za standardní dálniční známku, jak ji znáte i od nás. Jen si vyberete periodu, za kterou chcete zaplatit. Tedy roční, měsíční , týdenní  či jinou (například deset či čtrnáct dní), záleží na nabídce v dané zemi. S takovou známkou pak můžete na místních dálnicích ujet v období,za které zaplatíte, kolik kilometrů chcete. Nebo má země zpoplatněny dálnice tak, že platíte poplatky za ujeté kilometry

Pokud jedete autem právě do Chorvatska, ať už přes Rakousko a Slovinsko či přes Slovensko a Maďarsko, narazíte na oba způsoby zpoplatnění. Právě v Chorvatsku se totiž platí mýtné závislé na množství ujetých kilometrů.

Kolik stojí dálniční známky v Evropě

Do našeho výběru nedáváme všechny země, ale jen ty, kam Češi v létě nejčastěji cestují. Stejně tak pro lepší srovnání použijeme ceny v eurech přestože ne ve všech zemích se právě tato měna používá. A poslední důležitou poznámkou je, že námi uvedené ceny dálničních známek a poplatků jsou platné pro osobní vozy, přesněji pro vozy s hmotností do 3,5 tuny.

Tabulka: Srovnání cen dálničních poplatků a známek v Evropě 2021

Země Cena známky/poplatků Kde lze známku koupit/poplatek zaplatit
Slovensko

10 dní - 10 EUR

30 dní - 14 EUR

Roční - 50 EUR

Dálniční známku lze koupit na eznamka.sk, přes mobilní aplikaci, v automatech na hraničních přechodech a na benzínových pumpách
Rakousko

10 dní - 5,50 EUR

2 měsíce - 13,90 EUR

Roční - 36,70 EUR

Dálniční známka lze koupit online na asfinag.at, ale jen s nejbližším začátkem platnosti 18 dní od nákupu. Na běžných prodejních místech lze dálniční známku koupit v podobě klasické nálepky.
Slovinsko

7 dní - 7,50 EUR

6 měsíců - 30 EUR

Roční - 55 EUR

Dálniční známka je prodávána v podobě klasické nálepky a lze ji koupit na hraničních přechodech na pobočkách Darsi, benzínových pumpách, prodejnách Kompas, poštách a v trafikách.
Chorvatsko Platí se mýtné, cenu za ujeté km lze zjistit v plánovači na hac.hr Mýtné se platí přímo v mýtných branách nebo prostřednictvím palubní jednotky
Itálie Platí se mýtné, cenu za ujeté km lze zjistit na autostrade.it Mýtné lze platit v hotovosti, platební nebo tankovací kartou přímo v mýtných branách
Německo Nic se neplatí, Platba mýtného za dálnice je pouze za vozidla od 7,5 t  
Francie Platí se mýtné, cenu za ujeté km lze zjistit na autoroutes.fr Pro zpoplatnění dálnic ve Francii je využíván systém mýtných bran, ve kterých lze při průjezdu poplatky zaplatit
Španělsko Platí se mýtné, cenu za ujeté km lze zjistit na autopistas.com Mýtné lze platit hotovostí nebo platební kartou v mýtných branách, prostřednictvím elektronické jednotky Via-t a na některých místech také mobilní aplikací Awai
Švýcarsko Pouze roční - 36,50 EUR (40 CHF) známka je povinná na všech dálnicích první i druhé třídy a je prodávána jako nálepka pouze s roční platností a lze ji koupit na obvyklých prodejních místech jako benzínové pumpy, pošty apod.
Rumunsko

7 dní - 3 EUR

30 dní - 7 EUR

90 dní - 13 EUR

Roční - 28 EUR

Dálniční známka je v Rumunsku povinná nejen na dálnicích, ale i na ostatních státních silnicích kromě obecních. Lze je koupit jako e-viněty na internetu i na obvyklých prodejních místech jako benzínové pumpy.
Bulharsko

Víkendová - 5,1 EUR

Týdenní - 7,7 EUR

Měsíční - 15,3 EUR

Čtvrtletní - 27,6 EUR

Roční - 49,6 EUR

Zpoplatněny nejen dálnice a rychlostní silnice, ale také většina silnic nižších tříd. Dálniční známky lze koupit v elektronické podobě na stránkách web.bgtoll.bg, přes mobilní aplikaci a na běžných prodejních místech.
Polsko Platí se mýtné, cenu za ujeté km lze zjistit například na viatoll.pl Poplatky za využití dálnic se platí buď přímo v mýtných branách na dálnicích nebo s pomocí elektronické mýtné jednotky.
Maďarsko

10 dní - 10,5 EUR

Měsíční - 14,3 EUR

Roční - 129 EUR

Známky jsou prodávány pouze v elektronické podobě a lze je koupit přes internet na ematrica.nemzetiutdij.hu, přes mobilní aplikace smluvních prodejců i na běžných prodejních místech jako benzínové pumpy a prodejny v okolí hraničních přechodů.

Zdroj: Tolls.EU

Jak ušetřit za nákup dovolené u nás i v zahraničí

Aktuálně panují ještě v ČR vládní omezení vedoucí k zamezení šíření pandemie nemoci Covid-19. Přesto je i díky probíhajícímu očkování  pravděpodobné, že v létě už budeme moci v rámci nějakých pravidel cestovat a užít si tak letní dovolenou 2021 téměř jak jsme zvyklí. Pokud letošní letní dovolenou u nás i v zahraničí pořídíte přes Booking.com, můžete získat velmi zajímavé slevy

Na letošní rok si pro své zákazníky připravil portál Booking.com sezonní akci na nákup letní dovolené. V rámci této akce mohou zákazníci, kteří pořídí ubytováni přes Booking.com získat slevu 15 % a v některých případech dokonce i více.

Jediné, co je pro to potřeba udělat je od 26. března do 30. září 2021 dovolenou na Booking.com rezervovat a poté ji od 1. dubna do 30. září 2021 i realizovat. Je přitom jedno, zda se bude jednat o dovolenou v České republice nebo kdekoliv v zahraničí.

Přehled akčních nabídek Booking.com v rámci akce najdete na této stránce.

Pokud koupíte letní dovolenou  na Booking.com přes Refundo.cz, získáte zpět cashback ve výši až 4 % z ceny této rezervace. Jediné co pro to musíte udělat je zaregistrovat se na Refundo.cz, přihlásit se a poté na Booking.com přejít proklikem z Refundo.cz. Peníze za rezervaci vám Refundo připíše na váš účet měsíc poté, co se pobyt rezervovaný pomocí Booking.com uskuteční. Výše cashbacku se samozřejmě odvíjí od typu ubytování, lokality a sezóny.

Další rady a tipy jak na letní dovolené ušetřit najdete v našem článku s názvem 6 tipů jak ušetřit za letní dovolenou u moře.