Aktuálně platí, že pokud na AliExpressu objednáte zboží v hodnotě do 22 euro, pak za tuto objednávku nezaplatíte clo ani DPH. A aby toho nebylo málo, tak nezaplatíte vůbec nic ani za dopravu. Více o tomto tématu se dočtete v článku s názvem Jak se změní clo a DPH na zboží z Číny v roce 2021.

Zatímco DPH budete od července 2021 muset u zásilek do 22 euro začít platit, tak clo nikoliv (pozor změna - ad níže). Přičemž zdarma bude dále i doprava. Tu totiž čínským e-shopům dotuje v rámci podpory exportu tamní vláda.

AliExpress a platba DPH i cla 2021 - co platí nyní a co od 1.7.2021

Ke změně režimu u malých zásilek v hodnotě objednávky do 22 EUR dojde od 1.7.2021. Tato změna se ale nevztahuje pouze na zásilky z AliExpressu či jen z Číny. Platí na všechny zásilky ze zemí mimo EU. Původně měla tato změna platit dokonce už od začátku roku 2021, ale nakonec ji, jako řadu jiných věcí, odložil Covid-19.

Do 30.6.2021 platí, že:

 • zásilky do 22 EUR – DPH ne, clo ne, stačí zjednodušené celní řízení
 • zásilky od 22 do 150 EUR – DPH ano, clo ne, je potřeba ústní nebo písemné celní prohlášení
 • zásilky nad 150 EUR – DPH ano, clo ano, je potřeba ústní nebo písemné celní prohlášení

Od 1.7.2021 platí, že:

 • zásilky do 22 EUR – DPH ano, clo ne, nutné elektronické celní prohlášení
 • zásilky od 22 do 150 EUR – DPH ano, clo ne, nutné elektronické celní prohlášení
 • zásilky nad 150 EUR – DPH ano, clo ano, nutné elektronické celní prohlášení

Jak je patrné z informací výše, tak změna se vůbec nedotkne cla, ale bude se týkat jen a pouze DPH. Kromě toho, že vaše balíčky od AliExpressu budou od 1.7. o DPH ve výši 21 % dražší, budete se nově na tyto zásilky vztahovat elektronické celní prohlášení - viz níže. 

V celním řízení se už nyní můžete nechat zastupovat některou z přepravních společností, které za váš vše za poplatek vyřídí. Spolupráci v tomto ohledu s AliExpressem navázala například i Česká pošta.

POZOR ZMĚNA

Vzhledem k tomu, že dosud nebyl dokončen legislativní proces schvalování novely zákona o DPH (v současnosti byl navrhovaný text projednán a schválen Poslaneckou sněmovnou, absentuje schválení v Senátu, podpis prezidenta republiky a vyhlášení novely ve sbírce zákonů), budou i nadále zásilky nepřesahující hodnotu 22 EUR osvobozeny od DPH a občané tak nebudou muset DPH platit.

Odlišná situace panuje u povinnosti podávat celní prohlášení. Tuto povinnost upravují „nařízení EU“, která působí přímo a není nutné přijímat národní legislativu.

Situace je tedy následující:

 • Pokud vám zásilku doručuje expresní zasilatelská služba, nebudete muset nic řešit, protože ta vás bude zastupovat v celním řízení a elektronické celní prohlášení za vás podá, a to i v případě že zásilka nepřesáhne hodnotu 22 EUR.
 • Odlišná pravidla platí, jestliže zásilku dopravuje poštovní operátor, například Česká pošta. U zboží dopravovaného poštovním přepravcem platí výjimka a do 30. 9. 2021, případně do nabytí účinnosti novely zákona o DPH (podle toho, co nastane dřív), není podání elektronického celního prohlášení u zásilek nepřesahujících hodnotu 22 EUR povinné. Situace tedy bude v tomto ohledu stejná jako doposud. I toto pravidlo však má jednu výjimku. A to je situace, pokud je zboží na e-shopu prodáváno v tzv. režimu jednoho správního místa pro dovoz (IOSS). V takovém případě je podání elektronického celního prohlášení povinné i pro případy, kdy hodnota zásilky nepřesahuje 22 EUR.
 • U zásilek s vyšší hodnotou, tedy mezi 22 až 150 EUR je nutné elektronické celní prohlášení podávat vždy, ať už zboží přepravuje kdokoli.

Zde je informace Celní správy ČR

Celní správa připravila aplikaci eCep

Výše zmíněné elektronické celní prohlášení si může příjemce zásilky ze země mimo EU podat zcela sám. A to díky aplikaci Celní správy ČR s názvem eCep

Do eCeP se přihlásíte přes cPortál, který slouží ke komunikaci občanů a firem s Celní správou ČR.

V aplikaci musíte vyplnit:

 • podací číslo vaší zásilky, 
 • její hmotnost a údaje o odesílateli 
 • zařazení zboží dle celního sazebníku a DPH
 • údaje o vás včetně způsobu vaší identifikace

Stejně jako dosud platí, že i elektronické celní prohlášení za vás může vyřídit váš zástupce (většinou přepravce). Nicméně  i za tuto službu si přepravce opět nechá zaplatit navíc.

Jak se vyhnout platbě DPH i po 1.7.2021

Odpověď je jednoduchá, nakupujte ze skladů umístěných na území EU. Řada obchodů ze zemí mimo EU včetně Aliexpressu na výše popsanou změnu pravidel ohledně malých zásilek ze zemí mimo EU reaguje budováním sítě skladů v Evropě. Jeden ze skladů AliExpressu se nachází dokonce u Prahy. Zatím ještě je nutné počítat s tím, že nabídka z evropských skladů Aliexpressu není tak široká jako u zboží objednávaného z Číny, ale i vzhledem k nově zaváděné směrnici se bude nabídka z evropských skladů celkem rychle rozšiřovat. Více o tom, jak na Aliexpressu vyfiltrovat zboží z evropských skladů se dočtete v našem článku.

Jak ušetřit za nákupy na AliExpressu co nejvíce peněz

Největší úsporu získáte, když k nákupu na AliExpressu získáte i cashback od Refundo.cz. Částka, kterou od Refundo.cz obdržíte za váš nákup na AliExpressu zpět na váš účet, může být až 7,5 % z hodnoty vaší objednávky. Stačí se jen zaregistrovat a na AliExpress přejít proklikem z Refundo.cz. Přečtěte si, jak cashback od Refundo.cz funguje.

Podobně jako AliExpressu můžete získat cashback za vaše nákupy i na dalších více než 1000 oblíbených e-shopech. A to jak na českých, tak i těch zahraničních.

 

Další články o AliExpressu