Například společnost Ryanair, kterou díky výhodným cenám Češi často využívají, prodává základní letenku jen s osobní taškou. Za příruční zavazadlo do letadla či dokonce za odbavený kufr si musíte připlatit. Vzhledem k ceně zákazníci často volí právě příruční zavazadlo. 

Co je to příruční zavazadlo?

Na začátku bude dobré si zopakovat pár pojmů, které jsou v letecké dopravě aktuálně využívány. Je totiž zcela zásadní rozdíl mezi definicí příručního zavazadla, odbaveného kufru a v neposlední řadě i osobní taškou. Je celkem jedno, jak tyto typy zavazadel jednotlivé jazyky a letecké společnosti označují, drtivá většina leteckých společností používá právě toto rozdělení zavazadel na tři základní typy.

Typy zavazadel do letadla:

 • zavazadlo k odbavení do zavazadlového prostoru  - standardně už se za něj dnes připlácí a cena je vyšší než u příručního zavazadla. Na druhou stranu jeho limity, tedy rozměry a hmotnost jsou zcela jasně nejvyšší. Hodí se tedy pro cestování na dlouhou dobu nebo když víte, že potřebujete opravdu hodně věcí s sebou. Pokud cestujete s tímto typem zavazadla musíte počítat s delší dobou pro odbavení. Zavazadlo, jak už plyne z jeho názvu, je umístěno do zavazadlového prostoru, tudíž si jej na rozdíl od příručního zavazadla neberete s sebou do kabiny letadla a musíte tak po příletu čekat, až bude zavazadlo z letadla vyskladněno.
 • Příruční zavazadlo či jinak také kabinové zavazadlo – má menší hmotnost i rozměry než zavazadlo do zavazadlového prostoru. K hmotnosti i rozměrům a tomu, jak je letecké společnosti kontrolují či co se do něj smí a nesmí dát se dostaneme níže v našem článku. Toto zavazadlo nabízí řada společností v ceně základní letenky, jiné naopak nikoliv. Je potřeba si vše pohlídat, abyste věděli co vlastně v ceně vaší letenky kupujete. Výhodou příručního zavazadla je rychlost odbavení při přistání, nemusíte totiž čekat až bude vaše zavazadlo vyskladněno z podpalubí letadla.
 • Osobní taška do letadla – ta bývá v ceně základní letenky vždy, nicméně její velikostní a hmotností limity jsou také nejtvrdší. Má většinou formu malého baťůžku, příruční brašny či kabelky nebo brašny na notebook. Například ČSA/Smartwings rozumí osobní taškou například dámská kabelku či notebook o rozměrech maximálně 40x30x15 cm a hmotnosti do 3 kg.

Jaké jsou hmotností a rozměrové limity pro příruční zavazadlo a jak se kontrolují

Tady je potřeba si uvědomit, že každá letecká společnost má rozměrové a hmotnostní limity příručního zavazadla do letadla stanoveny individuálně a neexistuje nic jako obecná definice. Tyto rozměry se navíc v čase mění, takže co platilo loni už letos může být zcela jinak. Náš přehled níže je aktuální k datu zveřejnění článku, nicméně z důvodů popsaných výše doporučujeme zkontrolovat aktuální limity pro příruční zavazadlo na stránkách vámi vybrané letecké společnosti.

Tabulka: Rozměry a hmotnost příručního zavazadla u vybraných aerolinek

Letecká společnost Maximální rozměry v cm Maximální hmotnost v kg
ČSA (Smart Wings) 56x45x25 8
Ryanair 55x40x20 10
Lufthansa 55x40x23 8
Wizz Air 40x30x20 10
British Airways 56x45x25 23
Air France 55x35x25 12
Emirates 55x38x20 7
Qatar Airways 50x37x25 7
easyJet 56x45x25 23
Norwegian 55x40x23 10

Rozměry jsou definovány jako výška x šířka x hloubka a počítají se do nich i vystouplé kapsy, madla či kolečka

Je potřeba uvědomit, že rozměry i hmotnost příručního zavazadla si letecké společnosti velmi přísně kontrolují. Rozměry jsou kontrolovány pomocí klece či kovového rámu, přes který musí zavazadlo projít. Pokud neprojde, máte smůlu a neletíte nebo si musíte připlatit. Hmotnost už tak často kontrolována nebývá. Důvod je prostý, díky stanoveným maximálním rozměrům je v drtivém množství případů nemožné minimální váhu s přesáhnout.

Další články o cestovaní a dovolené

Co vše si smíte vzít do příručního zavazadla a co je naopak zakázáno

Stejně jako mají aerolinky restrikce týkající se rozměrů a hmotnosti, mají i omezení ohledně povoleného obsahu příručního zavazadla. I zde je možné nalézt řadu individuálních odlišností u jednotlivých leteckých společností. Nicméně řada omezení je pro většinu aerolinek společných.

Co nesmí být v příručním zavazadle:

 • tekutiny nad 100 ml – omezení se týká jedné lahvičky, tudíž si například Šampóny či mýdla raději přelijte do více malých lahviček nebo si rovnou kupte menší balení
 • zbraně
 • předměty s ostrým hrotem či hranou
 • paralyzéry či jiná omračující zařízení
 • pracovní nářadí
 • výbušniny či pyrotechnika
 • stlačené plyny
 • hořlaviny
 • apod.

Příruční zavazadlo, které splňuje všechny limity se dá koupit – kde, za kolik a jak za něj ušetřit

Pokud nechcete mít s příručním zavazadlem a jeho rozměry žádné starosti, dá se to řešit pořízením zavazadla, které je jako příruční do letadla přímo vyrobeno a prodáváno. U takového zavazadla máte od výrobce většinou garantováno, že splní všechny limity od všech leteckých společností

Bezesporu synonymem pro takové příruční zavazadlo je CabinZero od stejnojmenné britské firmy. A právě tento výrobek můžete koupit e-shopu Bagalio.cz. Pokud se na tento e-shop prokliknete z Refundo.cz, pak za váš nákup získáte cashback navíc ušetříte tak zajímavé peníze. Přečtěte si více, jak cashback funguje.