Je samozřejmě logické, že jinak se balí na hory a jinak zase na pláž. Něco jiného je potřeba při dovolené v kempu a zcela jiná výbava se balí na dovolenou "all inclusive". Je však pár věcí, které byste měli mít zabalené vždy.

Cestování s covid pasem a negativním testem na covid

Mezi základní výbavu každého cestovatele letos přibude nějaká forma "očkovacího pasu". Určitě budete s sebou potřebovat potvrzení o negativním testu na covid-19. Záleží, kdy a kam vycestujete a kde se ubytujete. Zatímco v České republice či na Slovensku vás pravděpodobně ubytují s negativním antigenním testem, v zahraničí by po vás mohli požadovat negativní PCR test starý jen jeden či dva dny. Proto si letos musíte ověřit aktuální platné podmínky pro vstup a pobyt v dané zemi. A to nejlépe ještě pár dní před odjezdem.

Aktuální údaje naleznete na stránkách Ministerstva vnitra České republiky na této stránce.

Co patří mezi základní výbavu turisty?

Kromě peněženky byste si neměli zapomenout:

  • cestovní doklady: občanský průkaz, pas, evropskou zdravotní kartičku
  • cestovní pojištění a podklady od cestovní kanceláře
  • léky
  • opalovací krém a pokrývku hlavy

Vezměte si sebou nejen léky, které musíte užívat na předpis. Určitě se vyplatí sbalit si i léčiva, které sice běžně nepoužíváte ale na dovolené by se Vám mohly hodit. Jako příklad se dají uvést léky na trávení. Například živočišné uhlí, švédské kapky, léky proti průjmu či naopak zácpě, případně něco na uklidnění žaludku.

Neméně důležité jsou i přípravky, které zklidňují alergické reakce např. v případě poštípání hmyzem. Dostupné jsou v podobě tabletek, kapek či chladivých krémů.

Každá lékárnička sbalená na cesty by měla obsahovat i náplasti, dezinfekci na rány (např. Dettol, Betadine), krém či gel na odřeniny a malé rány (např. Bepanthen, HemaGel)

Na cesty byste se měli vždy vydat s opalovacím krémem. A to nejen k moři. Sluníčko opaluje i na horách, dokonce i v zimě. Pokud nechcete večer vzdychat na hotelovém pokoji, sáhněte po krému se středním ochranným faktorem 20. Pro osoby s citlivější pletí a pro malé děti jsou vhodné krémy s vysokým ochranným faktorem 30 či 50.

Pokud na dovolené nechcete dostat vy nebo vaše děti úpal, kšiltovka, klobouk, čepice či alespoň šátek na hlavu nesmí chybět. Zkušenosti lékařů a zdravotníků potvrzují, že mnohem častěji se s úpalem lidé potýkají na horách než u vody. Přitom právě u vody se s tím jaksi automaticky počítá. Mnohem více turistů, kteří jsou zcela nedostatečně vybaveni je právě na horách než na rodinné dovolené u vody.

Další články o cestovaní a dovolené

Hotovost, kreditky či platební karty

Pandemie covid-19 s sebou přinesla i efekt v podobě rozšířených možností platit na platební kartou. Dnes je to už možné i ve většině obchodů, kde to ještě před rokem nešlo. 

Přesto, i když jste zvyklí platit bezhotovostně, určitě je vhodné mít s sebou i nějakou hotovost. Kopeček zmrzliny u stánku na pláži asi nebude platit platební kartou. V případě, že se chystáte na all inclusive, pravděpodobně vám postačí menší hotovost. Pokud odjedete v rámci zemí EU, pár desítek eur v peněžence plus platební karta by vám měla bez problémů vystačit.

Jestliže se však vydáte do oblíbených turistických destinací jako Egypt či ještě dál, rozhodně si s sebou vezměte dolary i kreditní kartu.

Platí to zejména pokud si v zahraničí chcete půjčit auto. S platební kartou byste v tomto případě nepochodili, je většinou nutná kreditka. Více se o tom dočtete v našem článku Půjčení auta v zahraničí - jak na to.

Jak si koupit dovolenou levněji

Určitě jste už od známých slyšeli, že byli na dovolené přes Booking.com. Není to totiž nic složitého a přitom můžete za nákup dovolené výrazně ušetřit. Celou rezervaci si navíc můžete vyřídit v češtině. Nabídka dovolených na Booking.com je nesmírně široká a ceny jsou velmi příznivé. 

Nyní navíc nabízí Booking 15% slevu pro všechny zákazníky, kteří si rezervují a využijí dovolenou od března do 30. září v tomto roce. Jet na dovolenou můžete v kdekoliv zahraničí ale i v celé České republice.

Tip: Uspořit bezmála 20% na dovolené se dá tak, že zkombinujete 15 % slevu od Booking.com s cashbackem od Refundo.cz. Ten může dosáhnout až do výše 4 % z ceny rezervace. Stačí se zaregistrovat na  Refundo.cz, přihlásit se a pak na Booking.com přejít proklikem z Refundo.cz. Společnost Refundo připíše peníze na váš účet jeden měsíc po provedení rezervace na Booking.com. Hodnota cashbacku samozřejmě závisí na typu ubytování, lokality a sezóny.