Aktuálně (resp. od roku 2016) se vydává už jen pas se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji o držiteli pasu. Standardně se pas vydává ve lhůtě 30 dnů od podání žádosti. Platnost pasu je 10 let u žadatelů starších 15-ti let a 5 let u žadatelů, kterým je méně než 15 let. Dobu platnosti pasu nelze prodloužit, po jeho propadnutí je potřeba požádat o pas nový.

Je tedy velmi důležité mít na paměti, že cestovní pas je nutné si vždy vyřídit s předstihem. zjistíte, že do země, kam se chystáte je cestovní pas potřeba, ale vy ho máte propadnutý, pak je zde možnost vyřídit ho v kratší lhůtě, a to do 24 hodin nebo do  pěti dnů. Ale zaplatíte za to 6000 Kč v případě 24 hodinové lhůty a 3000 korun u lhůty pětidenní. Zatímco pokud vše vyřídíte s předstihem, pak vás nový pas vydaný v zákonné 30-ti denní lhůtě bude stát jen 600 korun. 

Kolik stojí vyřízení cestovního pasu:

  • Při vydání do 30-ti dnů - cena 600 Kč u osob nad 15 let a 100 Kč u osob do 15 let
  • Při vydání do 5-ti dnů - cena 3000 Kč u osob nad 15 let a 1000 Kč u osob do 15 let
  • Při vydání do 24 hodin - cena 6000 Kč u osob nad 15 let a 2000 Kč u osob do 15 let

Kdo a kde může požádat o nový pas nebo výměnu starého pasu

O vydání cestovního pasu může požádat jakýkoliv občan České republiky starší než 15 let. Do doby zletilosti (v ČR do 18 let) ale musí k žádosti o pas přiložit i písemný souhlas zákonného zástupce  (i s  ověřeným podpisem). Za žadatele, kterému je méně než 15 let pak vždy musí podat žádost jeho zákonný zástupce. 

Žádost o vydání cestovního pasu lze podat u kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností.  V Praze pak u úřadů městských částí Praha 1 až 22. 

Cestovní pas lze převzít u obecního úřadu obce s rozšířenou působností, u kterého byla podána žádost o jeho vydání, nebo u jiného obecního úřadu obce s rozšířenou působností, pokud tento úřad žadatel uvedl v žádosti o pas. To platí pro pas vydaný ve lhůtě 30 dnů i pro pas vydaný do 5 pracovních dnů. Vyzvednout si lze pas i na Ministerstvu vnitra ČR, přičemž u pasů vydaných do pěti pracovních dnů je to jen možnost, zatímco u pasů vydaných do 24 hodin je to povinnost

Co je potřeba doložit pro vydání nového pasu a co nikoliv

Pro vydání pasu je potřeba doložit řadu dokladů, bez nichž by vydání neproběhlo. Jedná se zejména o tyto doklady:

  • doklady prokazující údaje zapisované do cestovního pasu, tedy jméno, příjmení, datum narození, rodné číslo, apod. Předložíte tedy  například občanský průkaz. U žadatelů, kteří nemají občanský průkaz, pak lze předložit i jiné doklady, např. rodný nebo oddací list
  • rodný list nebo občanský průkaz anebo cestovní pas občana mladšího 15 let, podává-li žádost jeho zákonný zástupce

Naopak nepodává se žádný formulář žádosti o vydání cestovního pasu, pouze předloží výše zmíněné doklady potřebné k vydání cestovního pasu. 

Žadatel o pas rovněž nepředkládá žádnou fotografii. Ta se totiž pořizuje přímo na příslušném úřadě při podání žádosti, koneckonců právě z toho důvodu se žadatel o pas musí na úřad osobně dostavit.

Jak ušetřit za nákup dovolené u nás i v zahraničí

Aktuálně panují v ČR přísná vládní omezení vedoucí k zamezení šíření pandemie nemoci Covid-19. Přesto je i díky probíhajícímu očkování  pravděpodobné, že v létě už budeme moci v rámci nějakých pravidel cestovat a užít si tak letní dovolenou 2021 téměř jak jsme zvyklí. Pokud letošní letní dovolenou u nás i v zahraničí pořídíte přes Booking.com, můžete získat velmi zajímavé slevy

Na letošní rok si pro své zákazníky připravil portál Booking.com sezonní akci na nákup letní dovolené. V rámci této akce mohou zákazníci, kteří pořídí ubytováni přes Booking.com získat slevu 15 % a v některých případech dokonce i více.

Jediné, co je pro to potřeba udělat je od 26. března do 30. září 2021 dovolenou na Booking.com rezervovat a poté ji od 1. dubna do 30. září 2021 i realizovat. Je přitom jedno, zda se bude jednat o dovolenou v České republice nebo kdekoliv v zahraničí.

Přehled akčních nabídek Booking.com v rámci akce najdete na této stránce.

Pokud koupíte letní dovolenou  na Booking.com přes Refundo.cz, získáte zpět cashback ve výši až 4 % z ceny této rezervace. Jediné co pro to musíte udělat je zaregistrovat se na Refundo.cz, přihlásit se a poté na Booking.com přejít proklikem z Refundo.cz. Peníze za rezervaci vám Refundo připíše na váš účet měsíc poté, co se pobyt rezervovaný pomocí Booking.com uskuteční. Výše cashbacku se samozřejmě odvíjí od typu ubytování, lokality a sezóny.

Další rady a tipy jak na letní dovolené ušetřit najdete v našem článku s názvem 6 tipů jak ušetřit za letní dovolenou u moře.