Tento školní rok strávili středoškoláci a vysokoškoláci většinou doma. S návratem alespoň na posledních pár týdnů školy to ale nyní vypadá nadějně. A s přísnými hygienickými pravidly se otevírají i internáty. Toto by v žádném kufru či batohu nemělo chybět.

Seznam věcí, které si sbalit na internát

1. Mobil a sluchátka

2. Notebook

3. Peněženku a doklady

Tyto tři první věci jsou nejdůležitější, všechno ostatní se dá půjčit či koupit. Neméně důležité je nezapomenout si nabíječku k mobilu, tabletu či notebooku. Není na škodu mít v záloze i nabitou Power Banku. Pro všechny internátní studenty je vždy výhodné koupit si náhradní nabíječku a zbytečně s ní necestovat "sem a tam", ale nechávat si jednu doma a jednu v internátním pokoji.

4. Toaletní papír

Ano, tak ten následuje hned za peněženkou či doklady. Každý, kdo zažil alespoň jednu noc na koleji potvrdí, že toaletního papíru nikdy není dost.

5. Hygienické potřeby včetně ručníku či osušky

6. Fén, kulmofén, žehličku na vlasy či holicí strojek

7. Spodní prádlo, ponožky a pyžamo

8. Oblečení

Kolik oblečení si s sebou berete, záleží také na tom, v jakých cyklech se domů vracíte. A také, jestli se dá využít pračka a sušička přímo na koleji. Středoškoláci obvykle o víkendu na koleji nezůstávají, naproti tomu vysokoškoláci se vracejí po měsíci a někdy až po celém semestru.

9. Visací zámek, FAB-ku

Ten vám udělá službu v případě, že by ani jedna skříňka ani jeden šuplík není na zamknutí. Ale i tak se doporučuje nenechávat si větší hotovost či cennosti na pokoji, když tam nejste.

Tip: Pokud ztrácíte často klíče, přijde vám vhod chytrá klíčenka. Přes aplikaci v telefonu si můžete vypátrat zastrčené klíče. Můžete si na klíčence nastavit i alarm. Ten se spustí vždy, když dojde s manipulací věci, na níž je klíčenka připevněna, např. na kole či v tašce s notebookem. Nezapomeňte však před opětovným použitím (např. Již zmíněného kola) alarm vypnout.

10. Stolní lampičku, nástěnku, úložné krabice pod postel

Toto vše obvykle není standardní výbavou pokoje. Předpokládat, že budete na pokoji sám / sama, je poměrně naivní. Počítat musíte nejméně jedním spolubydlícím. V prvním ročníku jsou obvykle ubytováni na jednom pokoji tři i čtyři studenti. Proto, pokud se potřebujete učit do pozdního večera nebo ještě časně ráno, bez lampičky se neobejdete.

Skladovacích prostor není nikdy dost, proto přijdou vhod různé úložné krabice pod postel. No a abyste si mohli prostor zútulnit a přizpůsobit vlastnímu vkusu, vezměte si s sebou nástěnku. Ne vždy je totiž dovoleno lepit si plakáty na stěnu

Tip: Nemusíte s sebou vše táhnout v kufru. Lampičku, notebook ale i nejrůznější potřeby do školy či nejnovější oblečení si můžete objednat na internetu a nechat si ho poslat na vrátnici internátu. Na internetu to nakoupíte levněji i díky cashbacku. Tedy části peněz, která se vám vrátí z každého nákupu zpět. Stačí se zaregistrovat na Refundo.cz a pak se už jen prokliknout do svého oblíbeného obchodu a nakupovat jako obvykle.

Na internát by se mohla hodit rychlovarná konvice a čistící potřeby

Rychlovarná konvice na pokoji bývá povolená obvykle až v případě vysokoškolských pokojů a také to nemusí být pravidlo. Záleží na vnitřním řádu internátu. Některé mají vybavenou kuchyňku na každém patře, některé jsou koncipovány jako tzv. buňky, čili dva pokoje mají společné sociální zařízení a něco jako kuchyňský kout, který může být vybaven dvouvařičem, ale také nemusí.

Ať už budete mít vlastní konvici nebo využívat tu internátní, určitě potřebujete nějaké své nádobí. Hrnek, misku, talíř, příbor a otvírák na konzervy (případně i vývrtku). Vlastní prkénko a jeden pořádný (multifunkční) nůž na krájení se vždy také hodí.

Uklízečka na pokoji je jen ve filmech. Samozřejmě o čisté chodby a společné prostory se stará internát, ale jak to vypadá na pokoji, řeší správa internátu až na konci roku. Tedy hlavně u těch vysokoškolských. Pořádkumilovní si uklízejí pravidelně, vynalézaví studenti si úklid dohodnou a někteří to řeší opravdu až na konci školního roku / semestru.

Obstarat si vědro, nějaké hadry či houby, láhev čisticího přípravku, však již v dnešní době nezruinuje nikoho a dá se koupit i v nejbližším obchodě nebo na internetu. Není nutné si to všechno "vláčet" z domova.