U každého nového spotřebiče by vás měly zajímat hodnoty jako hlučnost či spotřeba energie, u bílé techniky pak například i spotřeba vody. To však nejsou jediné údaje, které najdete na nových energetických štítcích.

Jaké hodnoty ukazuje nový energetický štítek

V první řadě záleží, jaký spotřebič  si do domácnosti kupujete. Údaj o spotřebě vody byste na štítku od televizoru z pochopitelných důvodů hledali marně. Unikátních údaje vztahující se jen k určitému typu produktu je však jen pár. Hlavní údaje musí obsahovat každý štítek.

Na každém energetickém štítku najdete:

  • QR kód
  • Stupnici A až G označující energetickou účinnost
  • Třídu energetické účinnosti
  • Spotřebu energie (v kWh ročně, nebo na 1000 hodin v případě televizorů a dalších digitálních informačních displejů)
  • Emise hluku šířené vzduchem (v dB) a třída emisí hluku

Štítky myčky nádobí, pračky či pračky se sušičkou obsahují ještě:

  • Spotřebu vody na cyklus (v litrech na programu ECO nebo vážená spotřeba vody na cyklus)
  • Jmenovitou kapacitu
  • Dobu trvání programu ECO (hodiny: minuty)

Na štítku k myčce nesmí chybět údaj o jmenovité kapacitě v počtu standardních sad nádobí na programu ECO. Pračky a sušičky musí navíc uvádět údaj o třídě účinnosti odstřeďování a sušení.

Ledničky a mrazničky uvádějí součet objemů prostoru pro mražené potraviny (v litrech) a součet objemů chlazených prostorů (v litrech).

Vinotéky pak obsahují údaj o množství klasických vinných lahví, které je možné do vinotéky uložit.

U televizí se ještě doplňuje údaj o spotřebě energie při vysokém dynamickém rozsahu (HDR) na tisíc hodin (v kWh), úhlopříčka obrazovky (v cm, v palcích) a horizontální a vertikální rozlišení (v pixelech).

Proč je důležité porovnávat energetické štítky

Energetický štítek označuje energetickou náročnost elektrického spotřebiče. Jeden z nejdůležitějších údajů je energetická třída, kdy hned víte, zda daný spotřebič potřebuje na provoz více nebo méně elektrické energie.

Rozhodovat pouze na základě ceny by se vám v době totiž vůbec nemuselo vyplatit. Více energeticky náročné spotřebiče mají obvykle o něco nižší cenu. Sice by náklady při obstarání byly nižší, ale při ročním zúčtování celkové spotřeby domácnosti byste mohli být nemile překvapeni.

Spotřebiče zařazené do zelené energetické třídy A spotřebovávají nejméně energie a jsou nejúčinnější. Ty pod označením G s největší spotřebou se prakticky v současnosti ani neprodávají.

Tip: Za výhodnou cenu můžete získat i spotřebiče ve třídě A. Stačí, když nakoupíte s cashbackem od Refundo.cz. Když se prokliknete na svůj oblíbený e-shop  z Refundo.cz, dostanete část peněz z ceny objednávky zpět. A to i tehdy, když nakoupíte ve výprodeji či když při nákupu využijete jinou slevovou akci vašeho oblíbeného internetového obchodu.

QR kód a databáze EPREL

Nově se součástí štítku stal i QR kód. Stačí když si ho naskenujete chytrým telefonem nebo tabletem, dostanete se do online databáze EPREL. Nejenom že se takto snadno a rychle dostanete k přesnějšímu porovnání výrobků, ale můžete také zkontrolovat dodržování předpisů daným výrobkem.

EPREL je totiž databáze pro registraci výrobků. Aby v ní mohl být výrobek zaregistrován, musí jeho výrobce předložit informační list a technickou dokumentaci.

S novými štítky nová metodika měření

V roce 2021 však nedochází pouze ke grafické úpravě štítků. Je důležité upozornit i na změnu metodiky měření spotřeby. Tato změna se týká myček, praček, sušiček a kombinovaných praček se sušičkou. Zatímco v minulosti se spotřeba počítala z ročního průměru, který byl často odlišný od reálné spotřeby, od nynějška se spotřeba vypočte ze 100 pracích, mycích či sušících cyklů.