Zapůjčení auta v zahraničí je pro řadu lidí velkým strašákem, zvláště pak v případě, že zájemce o zapůjčení nevládne žádným cizím jazykem. Přitom se ale rozhodně není čeho obávat. Řada velkých, celoevropských sítí auto půjčoven má stránky v češtině. Navíc dnes není problém si vše důležité vyřídit předem na dálku z pohodlí domova. 

Kde si půjčit auto - nabídka je široká

Na internetu existuje mnoho srovnávačů, které půjčení auta v zahraničí zprostředkují a navíc vám dokážou jednotlivé nabídky mezi sebou srovnat a pomoci tak vybrat tu nejvýhodnější. Zdaleka nejznámějším takovým srovnávačem je Booking.com. Výhodou tohoto portálu je, že je kompletně lokalizovaný do češtiny. Dalšími srovnávači jsou například Rentalcars.com (rovněž i v češtině), Holidaycars.com či Autoeurope.com.

Kromě  toho mají své internetové stránky i všichni velcí celoevropští hráči na poli auto půjčoven. Mezi ty nejznámější, kteří vám půjčí auto prakticky kdekoliv v Evropě patří Europcar, Sixt, Hertz, Alamo, Avis či Budget.

Mimo to existuje v každé zemi i letovisku řada malých, lokálních auto půjčoven. U těch ovšem s češtinou většinou nepochodíte.

Co je potřeba k půjčení auta a jak zapůjčení a vrácení auta probíhá

Srovnání nabídek a půjčení auta na internetu je poměrně intuitivní a nejde o žádný významě složitý proces, kterého byste se měli obávat.

Při půjčení auta na internetu musíte znát a zadat řadu údajů:

  • termín půjčení auta - od kdy do kdy
  • místo vyzvednutí a vrácení auta - zda vrácení proběhne na stejném či jiném místě
  • informace o řidiči auta - věk, státní příslušnost 
  • údaje k platbě - ty se zadávají

Zároveň si dopředu dobře rozmyslete, jaký typ auta si chcete půjčit. Čím nižší třída, tím menší a méně vybavené auto, ale na druhou stranu i nižší cena. Ceny zapůjčení u jednotlivých typů aut jsou značně rozdílné. Dobře si tedy rozmyslete, zda je opravdu nutné si na dovolené půjčit nejnovější BMW a zda vám nestačí jen malý vůz, který co se týče dopravy na místo a zpět poslouží úplně stejně. Většina auto půjčoven má vozy roztříděny do několika kategorií. Začíná se na kategorii Malá auta a přes střední a Velká auta až k Premiové třídě. Záleží jen na velikosti vaší peněženky a osobních preferencích, kolik chcete a můžete za půjčení vozu v zahraničí utratit.

Poté, co si na srovnávači či na stránkách konkrétní auto půjčovny vyberete termín, místo i konkrétní vůz, nastává proces rezervace a platby. Ani tady nejde o nic složitého. Většinou stačí jen pár důležitých údajů o řidiči a výběr platby a za pár kliků máte zarezervováno a můžete se začít těšit na dovolenou.

Některé auto půjčovny požadují platbu celé částky předem, jiným stačí jen rezervační záloha v určité výši, většinou nějaké procento z ceny zápůjčky. 

Při vyzvednutí vozu na místě pak předložíte řidičský průkaz, další doklad (většinou pas či občanka) a pak také kreditní kartu (ad níže). Některé půjčovny mohou mít v podmínkách zadržení dokladu (pasu či občanky) po dobu zapůjčení vozu. Obvyklé to už ale moc není a je lepší preferovat půjčovny, které toto nevyžadují.

Na co si dát u půjčení auta v zahraničí pozor

Pokud nechcete mít s půjčením auta problém, a to jak přes internet, tak především až na místě, je dobré si vyřídit kreditní kartu. Řada auto půjčoven totiž klasickou debetní kartu neakceptuje a hotovost už vůbec ne. 

Jestliže už víte termíny vaší dovolené a tím i termín, kdy budete auto potřebovat, pak neváhejte a auto si rezervujte. Nejen že za rezervaci předem často ušetříte, ale především máte jistotu, že budete mít vůz k dispozici.

Preferujte spíše malá auta. Jak už jsme zmínili výše, tak vám poslouží rovněž velmi dobře a navíc je jejich půjčení výrazně levnější než u luxusnějších aut. Další výhodou je pak parkování. S malým vozem se prostě lépe parkuje než s dlouhou limuzínou.

V drtivě většině případů je auto z půjčovny pojištěno v ceně zápůjčky. Na druhou stranu toto pojištění nabízené v základní ceně je opravdu "základní". Pokud už tedy chcete za něco připlatit pak připojištění je rozhodně dobrou volbou. V nabídce půjčoven bývá mnoho různých balíčků s variantami připojištění dle potřeb zákazníka.

Další důležitou oblastí spojenou se zapůjčením auta v zahraničí jsou pohonné hmoty. I toto uvlivňuje výslednou ceny za půjčení auta, takže si to určitě pohlídejte. Lze se setkat s řadou variant, jak je tato otázka při zapůjčení řešena:

  • auto se půjčuje i vrací s plnou nádrží - nejčastější varianta. Platíte jen za skutečně spotřebované pohonné hmoty
  • za plnou nádrž zaplatíte předem a vůz můžete vrátit s prázdnou nádrží - pokud je nabízena varianta zápůjčky i vráceni s plnou nádrží, pak raději preferujte tu. Máte tak totiž cenu pohonných hmot pod kontrolou.
  • plnou nádrž máte v ceně - s toto variantou se lze setkat spíše u vyšší tříd zapůjčených vozů

Jak ušetřit za půjčení auta v zahraničí

Pokud chcete za půjčení auta v zahraničí ještě více ušetřit, zapůjčete si ho na Booking.com, kde získáte zpět cashback ve výši až 4 % z ceny této rezervace nebo přes Rentalcars.com, kde získáte cashback až 6 % z ceny zápůjčky. Jediné co pro to musíte udělat je zaregistrovat se na Refundo.cz, přihlásit se a poté na Booking.com či Rentalcars.com přejít proklikem z Refundo.cz. 

Peníze zpět od Refundo.cz můžete získat nejen za zapůjčení auta či nákup dovolené, ale i za vaše nákupy prakticky jakéhokoliv zboží na internetu. V nabídce portálu najdete více než 1000 oblíbených e-shopů. A to jak českých, tak i těch zahraničních.