Pokud jste už na internetu, ať už z mobilu nebo z počítače, hledali předpověď počasí, pak jste na norskou předpověď počasí už pravděpodobně narazili. Stejně tak jste o ní už možná slyšeli od svých známých, a to jak v pozitivním, tak i negativním kontextu. Je tak přesná, jak se často říká nebo mají pravdu hlasy, že jde jen o uměle vyvolaný hype?

Odkud norská předpověď počasí bere data o počasí v ČR?

Mark Riedler, ředitel Českého hydrometeorologického ústavu, tvrdí, že Norové své předpovědi pro Evropské státy berou z Evropského centra pro střednědobé předpovědi počasí, které sídlí v britském Readingu. Na provozu tohoto centra se finančně podílí čtrnáct evropských států (včetně ČR i Norska). Tyto státy sem každodenně posílají svá data o počasí a zároveň odtud čerpají data. Ty pak zpracovávají do svých lokálních předpovědí.

Jediní Norové podle Marka Riedlera prý pak tyto výsledky prezentují pod svou hlavičkou i pro ostatní státy, nejen pro Norsko. Ať je to jak chce, faktem je, že i když podle slov Marka Ridelera čerpají data pro své předpovědi ze stejného zdroje Češi i Norové, jejich předpovědi se často liší. Někdy i velmi výrazně. Rozdíl v předpovědi tak pravděpodobně vzniká rozdílnou interpretací dat. A jak už to bývá, v některých případech se lépe trefí naši, jindy zase Norové. Pokud tedy chcete znát krátkodobou i dlouhodobou předpověď počasí u nás, vyplatí se sledovat jak tu norskou, tak i naši předpověď. Pro ostatní státy Evropy lze ale norskou předpověď na základě zkušeností uživatelů určitě doporučit.

Norská předpověď počasí na webu - existuje i v češtině

Stránku s norskou předpovědí počasí najdete na webu yr.no. Kromě norštiny je tato stránka i v angličtině. Používání webu je poměrně jednoduché a intuitivní, takže byste s ním neměli mít problémy ani pokud angličtinu neovládáte. Dobrou zprávou ale je, že existuje i česká varianta na tento web na adrese yrno.cz. Ta čerpá data z výše zmíněného norského webu, ale zobrazuje je kompletně lokalizované do Českého jazyka. Většina funkcí, údajů a statistik z norského webu zůstává zachována, ale zde některé naopak chybí. Pokud tedy vládnete angličtinou či dokonce norštinou, pak lze doporučit originální norské stránky. Pokud nikoliv, pak vám česká varianta poslouží také velmi dobře.

Přestože se jedná o norský web a norskou předpověď lze zde najít předpověď počasí prakticky pro každou obec v ČR či jinde v Evropě bez ohledu na její velikost či lokalitu. Stačí jen zadat název obce či města do vyhledávání, které se nachází vpravo nahoře. Název obce ani většinou nemusíte napsat celý, ale nabídne vám ho už webový našeptávač.

Po kliknutí na název obce se už dostanete na stránku s předpovědí. Zde jsou k dispozici opravdu vyčerpávající informace. Hned po načtení vám stránka ukáže předpověď na aktuální den a dalších osm následujících dní. Pro všechny tyto dny si pak můžete rozkliknout i hodinovou předpověď. Ta je k dispozici pro aktuální de a následující dva dny, dalších šest dní pak nabízí předpověď po šestihodinových intervalech. Údaje, které jsou na této stránce k dispozici jsou předpověď srážek, teploty a síly větru. To vše si můžete nechat zobrazit v tabulce nebo v grafu. 

V menu hned nahoře pod názvem města se pak můžete přepnout do předpovědní mapy nebo si kliknutím na "Details" nechat zobrazit podrobnější údaje, kam patří i směr větru, vlhkost vzduchu, pocitová teplota či atmosférický tlak. Předpověď  si pak lze nechat vygenerovat a stáhnout i ve formátu pdf.

Pokud chcete mít  norskou předpověď co nejrychleji k dispozici takřka na jediné kliknutí, pak si lze stáhnou i rozšíření pro jednotlivé prohlížeče.

Mobilní aplikace norské předpovědi - existuje norská i česká varianta

Originální aplikace norské předpovědí s názvem Yr je ke stažení jak na Google Play, tak na App Store. Ihned po jejích spuštění budete vyzvání k nalezení vaší polohy, aby vám aplikace mohla okamžitě zobrazit předpověď pro vaši aktuální lokalitu. Aplikace vím rovněž nabídne, zda chcete každé ráno posílat notifikaci na aktuální předpověď počasí. 

Po úvodním nastavení už se dostanete k samotné předpovědi. Informace v aplikaci jsou opravdu vyčerpávající a jejich výčet a popis by byl nad rámec dnešního článku. Nicméně jsou zde všechny údaje co jsme zmiňovali u webové verze předpovědi a ještě řada dalších funkcionalit. Předpověď si logicky můžete zobrazit jak pro svou lokalitu, tak i pro kteroukoliv lokalitu jinde v Evropě. Jediná výtka je, že aplikace Yr není k dispozici v češtině.

Pokud chcete mít ve svém mobilním zařízení data z norské předpovědi z webu Yr.no v češtině, stáhněte si aplikaci Klara od tuzemského studia Androworks.

Jak ušetřit za nákup dovolené u nás i v zahraničí

Aktuálně panují v ČR přísná vládní omezení vedoucí k zamezení šíření pandemie nemoci Covid-19. Přesto je i díky probíhajícímu očkování  pravděpodobné, že v létě už budeme moci v rámci nějakých pravidel cestovat a užít si tak letní dovolenou 2021 téměř jak jsme zvyklí. Pokud letošní letní dovolenou u nás i v zahraničí pořídíte přes Booking.com, můžete získat velmi zajímavé slevy

Na letošní rok si pro své zákazníky připravil portál Booking.com sezonní akci na nákup letní dovolené. V rámci této akce mohou zákazníci, kteří pořídí ubytováni přes Booking.com získat slevu 15 % a v některých případech dokonce i více.

Jediné, co je pro to potřeba udělat je od 26. března do 30. září 2021 dovolenou na Booking.com rezervovat a poté ji od 1. dubna do 30. září 2021 i realizovat. Je přitom jedno, zda se bude jednat o dovolenou v České republice nebo kdekoliv v zahraničí.

Přehled akčních nabídek Booking.com v rámci akce najdete na této stránce.

Pokud koupíte letní dovolenou  na Booking.com přes Refundo.cz, získáte zpět cashback ve výši až 4 % z ceny této rezervace. Jediné co pro to musíte udělat je zaregistrovat se na Refundo.cz, přihlásit se a poté na Booking.com přejít proklikem z Refundo.cz. Peníze za rezervaci vám Refundo připíše na váš účet měsíc poté, co se pobyt rezervovaný pomocí Booking.com uskuteční. Výše cashbacku se samozřejmě odvíjí od typu ubytování, lokality a sezóny.

Další rady a tipy jak na letní dovolené ušetřit najdete v našem článku s názvem 6 tipů jak ušetřit za letní dovolenou u moře.